Dlaczego izolacja cieplna rurociągów jest bardzo ważna?
24 lutego 2020Ocieplanie budynków jest oczywiste. Potrzeby izolowania okien też nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jeśli jednak chodzi o izolację cieplną rurociągów, to wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest ona ważna. Tymczasem nie powinno się jej lekceważyć. Dlaczego jest ważna?
Zapobiega zamarzaniu
Przy ujemnych temperaturach rurą zdarza się zamarznąć. Nie jest to sytuacja bardzo częsta i przy takiej zimie jak tegoroczna, nie trzeba się tego szczególnie obawiać, ale ryzyko istnieje. Nie ma też żadnej gwarancji, że następna zima nie będzie wyjątkowo sroga, a izolacja cieplna rurociągów okaże się niezbędna. Woda zamarza w temperaturze zera stopni Celsjusza. W naszym klimacie takie temperatury zdarzają się całkiem często. Oczywiście, woda w rurociągu, który jest używany nie zamarznie bardzo szybko. Jednak po całej nocy, kiedy nikt nie korzystał z kranów, woda ma prawo zamarznąć. Podobnie jak w przypadku kilkudniowej nieobecności w domu. Wystarczy wyjechać na kilkudniowe ferie albo na Święta Bożego Narodzenia, by po powrocie do domu stwierdzić, że rury zamarzły. Chyba że zostały wcześniej prawidłowo zaizolowane oraz ochronione przed zmianami temperatury, które mogłyby mieć negatywny wpływ na działanie rurociągów.
Sieć ciepłownicza
Izolację cieplną rurociągów kładzie się też na rurach należących do sieci ciepłowniczej. Rurami transportowana jest woda, która ma nawet 90 stopni Celsjusza. Musi ona dotrzeć na miejsce z jak najmniejszymi stratami ciepła po drodze. Jeśli rury przebiegają przez zimne pomieszczenia, np. przez niedogrzaną piwnicę, może się okazać, że temperatura wody w rurze spadnie o kilka stopni jeszcze nim dotrze do punktu docelowego. Przez takie starty ciepła ogrzewanie wody staje się nie tak efektywne jak powinno być. Co ważne, izolacja cieplna przy okazji też izoluje rury pod względem akustycznym. Metal w osłonie nie przenosi dźwięków tak dobrze, jak bez niej. Materiały izolacyjne są też niepalne oraz odporne na działanie wody oraz ewentualnych warunków atmosferycznych.