3 powody, dla których warto mieć dobrą izolację cieplną podłogi

3 powody, dla których warto mieć dobrą izolację cieplną podłogi

24 lutego 2020 Wyłącz przez puonlineadm

Podłoga w każdym domu powinna być odpowiednio zaizolowana. To bardzo ważne, bo od tego zależy komfort mieszkańców. Dlaczego warto zadbać o dobrą izolację cieplną podłogi?

Mniejsze straty

Ciepło zawsze ucieka z pomieszczeń. To naturalne. Jeśli w domu jest 20 stopni, a na zewnątrz tylko 3, to układ w naturalny sposób dąży do wyrównania tych temperatur. Oczywiście to nie jest możliwe, ale nie zmienia to faktu, że energia ucieka z mieszkania wszystkimi możliwymi drogami – przez okna, drzwi, dach… również podłogę. Z tego powodu bardzo ważne jest, by izolacja cieplna podłogi była skuteczna. Starty ciepła będą, więc mniejsze, a ogrzewanie domu – wydajniejsze. Taka izolacja jest szczególnie ważna w przypadku podłogi znajdującej się bezpośrednio nad gruntem lub nad nieogrzewaną piwnicą. Starty ciepła są ogromnym problemem, z którym zmaga się większość budynków w Polsce. Im są one mniejsze, tym lepiej dla właścicielu budynku, którzy mogą oszczędzić na wydatkach związanych z ogrzewaniem.

Zabezpieczenie przed wilgocią

Izolacja cieplna podłogi zabezpiecza też przed wilgocią, która może przechodzić do budynku z gruntu. To bardzo ważne, by nie zapominać o tym aspekcie. Wilgoć ma bardzo negatywny wpływ na budynek oraz komfort jego mieszkańców. Trzeba, więc robić wszystko, by ograniczyć jej przenikanie do budynku. W tym celu można też wykorzystać izolację cieplną. Warto, więc zwrócić uwagę na to, jak jest ona zabezpieczona przed przenikaniem wody.

Mniej hałasów

Izolacja cieplna równocześnie doskonale izoluje przed dźwiękami, które mogą dobiegać z innych pięter. Odgłosy kroków, bieganie psa, hałas jaki powoduje upadek kubka lub widelca to odgłosy, które potrafią odbijać się szerokim echem w budynku. Bardzo ważne jest, więc by zadbać o ich wyciszenie. Z tego powodu izolację podłogi warto też położyć w bloku lub w domach o kilku piętrach. W każdym wypadku, zadziała ona wyciszająco i podniesie komfort życia mieszkańców, którzy nie będą się już musieli bać, że ich kroki zbudzą sąsiadów.