Jak ocieplić poddasze?
27 marca 2020Jednym z największych wydatków, z jakim musi zmagać się właściciel domu jest koszt ogrzewania. Warto o tym pamiętać i ocieplić poddasze przez które, jak szacują specjaliści, może uciekać nawet 25 % ciepła. Co trzeba wiedzieć nim podejmiemy się zrobić ocieplenie poddasza?
Czym ocieplić?
Izolacja cieplna poddasza to szeroki temat. Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, jakiego materiału należy użyć, by osiągnąć jak najlepszy efekt.
Jednym z najczęściej używanych materiałów jest wełna mineralna. Jest to materiał niepalny, sprężysty, a co za tym idzie idealnie dopasowuje się do krzywizn poddasza. Kolejnym bardzo chętnie wykorzystywanym materiałem jest polistyren ekspandowany, czyli styropian do poddaszy, który stosuje się w postaci płyt rozprężonych.
Dosyć nowym rozwiązaniem, które dopiero od kilku lat jest stosowane na naszym rynku, jest pianka poliuretanowa popularnie nazywana pianką PUR. Izolacja cieplna poddasza pianka PUR to gwarancja szczelności oraz trwałości. Jest to również doskonała izolacja akustyczna, która pozwoli zapomnieć o hałasie powodowanym przez padający deszcz.
Rodzaje ocieplenia
Zastanawiając się nad ociepleniem poddasza nie tylko na wyborze materiału należy się skoncentrować. Kolejnym bardzo ważnym zagadnieniem jest sposób ocieplenia. Obecnie do wyboru jest ocieplenia międzykrokwiowe oraz ocieplenie nakrokwiowe.
Izolacja cieplna poddasza międzykrokwiowa ma jednak pewne wady. Jedną z największych wad tego rodzaju izolacji jest powstawanie mostków termicznych bezpośrednio na powierzchni krokwi. Chcąc pozbyć się tego problemu często układa się dodatkową warstwę ocieplenia pod krokwiami. Takie rozwiązanie nie daje jednak stuprocentowej gwarancji uzyskania zadowalających efektów. Istnieje niebezpieczeństwo skraplania się wilgoci przez co wełna może stracić swoje właściwości termiczne.
Wiele osób korzysta z izolacji nakrokwiowej. Wełnę zastępują specjalne płyty izolacyjne, które układa się bezpośrednio na krokwiach albo odeskowaniu dachu. Jest to metoda oszczędna oraz estetyczna, niestety nadal jest droższa od tradycyjnej izolacji międzykrokwiowej