Termoizolacja budynku

Termoizolacja budynku

20 lutego 2020 Wyłącz przez puonlineadm

Termoizolacja to nic innego jak ocieplenie budynku. Jest to jednak proces wieloetapowy. Jego celem jest ograniczenie ucieczki ciepła z wnętrza budynku. Pozwala to na ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Jak wspomniano, termoizolacja to proces składający się z kilku etapów.

Audyt energetyczny

Zanim przejdzie się do konkretnych prac nad ociepleniem budynku warto jest przeprowadzić audyt energetyczny. Audyt polega na przeprowadzeniu szczegółowej inwentaryzacji techniczno – budowlanej. W ramach audytu oceniony zostanie stan techniczny budynku. Dopiero na tej podstawie tworzy się listę wymaganych prac izolacyjnych. Dodatkowo audyt odpowie na pytanie jakie technologie muszą zostać zastosowanie w celu ograniczenia zużycia energii cieplnej.

Wymiana stolarki drzwiowej i okiennej

Jednym z etapów termoizolacji budynku jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Trzeba bowiem wiedzieć, że przez drzwi i okna ucieka sporo ciepła. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w energooszczędne drzwi oraz okna. Ważne jest, aby okna i drzwi cechowała wysoka jakość. Nie są to elementy, na których warto oszczędzać.

Ocieplenie poddasza

Kolejny etap to ocieplenie poddasza. Jednym z popularnych surowców, który wykorzystywany jest do tego celu jest wełna mineralna. Materiał ten cechuje się bardzo dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Co więcej, ocieplenie poddasza wełną mineralną nie jest drogie. Poza tym w celu ocieplenia poddasza często wykorzystuje się również styropian oraz piankę PUR.

Wymiana źródła ogrzewania

Termoizolacja budynku wiąże się również często z wymianą źródła ogrzewania. Dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w nowoczesny i energooszczędny piec. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie pomp ciepła. Jej zadaniem jest ogrzewanie wody użytkowej lub powietrza. Istotny jest również fakt, iż pompy ciepła nie szkodzą środowisku. Dodatkowo na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Dzięki temu nie będzie problemu w tym, aby dostosować ją do konkretnych potrzeb swojego domu.