Wywiad z prezesem zarządu Związku SIPUR – Panem Michałem Kalinowski (Steinbacher Izoterm sp. z o.o.)

Wywiad z prezesem zarządu Związku SIPUR – Panem Michałem Kalinowski (Steinbacher Izoterm sp. z o.o.)

13 sierpnia 2013 Wyłącz przez puonlineadm

Michał Kalinowski odpowiada na pytania czytelników pu-online.plNasza redakcja przeprowadziła wywiad z nowym Prezesem Zarządu Związku SIPUR, którym został pan Michał Kalinowski, Dyrektorem Generalnym firmy Steinbacher Izoterm sp. z o.o.

– Panie Prezesie pierwsze pytanie jakie chciałem zadać dotyczy planów Związku na najbliższe dwa lata. Czy będzie to czas stagnacji, czy raczej ma Pan pomysły i ambicje by kreatywnie prowadzić Związek?

„Nasze plany ustalamy dla dalszej niż dwa lata perspektywy. W oparciu o stale rosnący potencjał zamierzam systemowo rozwijać dotychczasowe działania SIPURu. Zależy mi na dynamicznej, zrównoważonej i stabilnej realizacji planów. Dlatego stagnacja nie wchodzi w grę!”

– Zadaniem Związku jest skupianie wokół siebie firm z branży izolacji poliuretanowych, w związku z tym chciałbym zapytać czy Związek pozostanie dostępny dla nielicznych, czy raczej otworzy się (np. przez niższą składkę) na mniejsze firmy?”

„Zadaniem Związku jest działanie na rzecz rozwoju rynku produktów poliuretanowych dla potrzeb budownictwa. Zabiegamy również o zapewnienie bezpieczeństwa rozwoju oraz przestrzeganie zasad zdrowej konkurencji na tym rynku. SIPUR jest otwarty dla każdego, komu przyświecają zbieżne cele. Naszą intencją jest zrzeszenie wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości, tych zaczynających w branży jak i światowych potentatów. Pracujemy nad rozwiązaniami, które to umożliwiają.”

– Jakie działania planuje Pan Prezes ku promocji nowoczesnej technologii izolacji poliuretanowych w Polsce? Dotychczas były to m.in. stoisko na targach „Budma” oraz spotkania ze studentami.

„Obraliśmy trzy główne kierunki działań, które wynikają z misji naszego Związku oraz celów, jakie sobie postawiliśmy. Są to promocja, edukacja oraz zapewnienie bezpieczeństwa branży. Obrane kierunki zapewniają spójność podejmowanych inicjatyw. Dbamy o to, żeby podejmowane przez nas działania były coraz bardziej dynamiczne i adekwatne do oczekiwań rynku.”

– Będzie Pan Prezes również próbował zmienić stereotyp panujący wśród architektów? Chodzi mi o ciągłe umieszczanie w projektach klasycznych form izolacji (np. styropian, wełna) zamiast np. piany poliuretanowej?

„SIPUR już teraz skutecznie zmienia utarte przyzwyczajenia projektowe i wykonawcze. Robimy to dostarczając wiedzę o najnowszych rozwiązaniach stosowanych na świecie. Aktywnie współpracujemy ze środowiskami architektów, projektantów oraz przedstawicielami świata nauki. Chcemy przyczyniać się do budowy i wzrostu świadomości najbardziej efektywnych rozwiązań, jakimi są aplikacje poliuretanowe. W związku z przewidywaną modyfikacją przepisów, która zaostrza wymagania termoizolacyjności przegród, zmiana przyzwyczajeń staje się nie tylko nadążaniem za trendami światowymi ale wręcz koniecznością.”

Największe forum o izolacjach natryskowych PUR i PIR w Polsce

– W Holandii została wprowadzona certyfikacja dla firm fastsetowych. Jak Pan sądzi, za obecnej kadencji Związku Sipur możemy liczyć się z weryfikacją wykonawców (szkolenia), czy raczej to odległa przyszłość? I drugie pytanie: kto zajmie się tą kwestią: firmy dostarczające sprzęt, komponenty, inspektorzy budowlani – kto będzie sprawował nad tym pieczę.

„Rynek poliuretanowych izolacji natryskowych doświadcza w ostatnich latach gwałtownego wzrostu. Dostępność tej technologii powoduje że na rynku bardzo szybko przybywa wykonawców. Nowe firmy oferujące tę technologię zazwyczaj wykazują niedostatki wiedzy fachowej i doświadczenia. Duża dynamika rozwoju tego segmentu rynku, w połączeniu z niewielkim doświadczeniem części jego uczestników, przyczynia się do powstawania niekorzystnych dla poliuretanu opinii. SIPUR prowadzi prace zmierzające do unormowania kwestii bezpieczeństwa oraz jakości wykonawstwa izolacji natryskowych. Czerpiemy w tym zakresie z doświadczeń naszych europejskich partnerów. Jednak świadomi odmienności rynków Europy Zachodniej, staramy się wypracować rozwiązania adekwatne dla naszego rynku. Dlatego powołaliśmy grupę roboczą, której uczestnicy działają na rynku natrysków, co zwiększa szansę znalezienia optymalnych rozwiązań.”

– Nasi czytelnicy prosili, aby zadać Panu kilka pytań – wybraliśmy dwa: „Panie Prezesie, inwestor często dobrze zna technologię, wpłaca zaliczkę, wykonujemy np. termorenowację dachu, i nie chce wypłacić reszty tłumacząc, że piana na innym dachu wyglądała lepiej. Mamy regulacje do których się stosujemy jeśli chodzi o wykonanie izolacji. Czy powstanie w Sipurze dział złożony z ekspertów (prawnicy, wykonawcy, inspektorzy budowalani, kierownicy budowy), którzy będą nas bronić i reprezentować?”

„Jest mi niezmiernie miło, że autor pytania postrzega SIPUR jako organizację o tak dużych możliwościach. Rozstrzyganie sporów między wykonawcą i inwestorem leży całkowicie poza kompetencjami SIPURu. Zainteresowanym stronom służymy naturalnie naszą wiedzą i doświadczeniem.”

– Pozwoli Pan Panie Prezesie na ostatnie pytanie związane z pu-online.pl. Portal ponad podziałami, i konkurencją wspiera technologię podobnie jak Związek. Czy wobec tego realnym jest podjęcie współpracy między stronami, która przyniesie sukces całej branży?

„SIPUR jest otwarty na każdą inicjatywę która sprzyja sukcesowi branży poliuretanowej. Jesteśmy stale gotowi na wymianę doświadczeń i wiedzy. Zawsze wspieramy inicjatywy budujące pozytywny i właściwy obraz branży. W otwartym sposobie działania, połączonym z wiedzą i zaangażowaniem, upatrujemy źródeł sukcesu producentów poliuretanu.”

Bardzo dziękuję za rozmowę, i w imieniu całego portalu pu-online.pl oraz czytelników życzę, aby ta kadencja przyniosła jak najwięcej sukcesów zarówno Panu jak i całej branży.

Skomentuj artykuł na www.forum.pu-online.pl

Tagi: sipur, michał kalinowski, stainbacher, izoterm, misja związku sipur, poliuretan, izolacje natryskowe pianką pur, pu-online.pl