Nowe produkty firmy PCC Prodex

Nowe produkty firmy PCC Prodex

17 maja 2016 Wyłącz przez puonlineadm

Ruszyła produkcja nowej generacji klejów poliuretanowych wykorzystywanych w górnictwie i przemyśle budowlanym. Produkcję niezwykle wytrzymałych klejów rozpoczęła spółka PCC PRODEX. Badania i testy laboratoryjne trwały 2 lata.

Ładunki klejowe przeznaczone są do trwałego montowania stalowych żerdzi kotwowych, m.in. w wyrobiskach górniczych i przy budowie tuneli, czyli w skrajnie trudnych warunkach technologicznych.
Kleje produkowane są na bazie poliuretanu i w przeciwieństwie do tych, wykorzystujących m.in. żywice fenolowo-poliestrowe, są bezzapachowe. Co najważniejsze, są dużo bardziej trwałe niż dotychczas dostępne na rynku. Przeprowadzone  próby wytrzymałościowe potwierdziły, że odporność poliuretanowych ładunków klejowych jest znacznie wyższa niż wymogi stawiane przez kopalnie miedzi i węgla.  Ich wytrzymałość przekracza siłę 200 kN, przy wymaganiach obowiązujących na poziomie 100-120 kN. Równie istotną kwestią jest proces utwardzania. Ładunki klejowe na bazie poliuretanu nie ulegają samoczynnemu utwardzaniu, nawet do pół roku pozostają miękkie, co znacząco przedłuża żywotność kotew i ułatwia proces przechowywania. Odpowiednio dopracowany kształt i forma pozwala na stosunkowo łatwe i bezpieczne umieszczenie w praktycznie każdym otworze. Masa klejowa wtłoczona jest do cylindrycznego opakowania wykonanego z folii poliamidowej, natomiast wewnątrz masy, wzdłuż osi ładunku, znajduje się szczelnie zamknięta szklana ampułka z MDI.
Ładunki klejowe na bazie poliuretanu produkowane są w dwóch podstawowych rodzajach:

•    LK/Cu czyli ładunek wolnowiążący
LK/Cu czyli ładunek wolnowiążący  

•    LK-B/Cu czyli ładunek szybkowiążący
LK-B/Cu czyli ładunek szybkowiążący
 

Oba produkty dość znacząco różnią się od siebie tzw. czasem żelowania. Obecnie produkowane są laski kleju o długości w zakresie od 200 mm do 650 mm, natomiast średnice mieszczą się w przedziale od Φ 20 do Φ 38 mm. Co ważne, dobór odpowiedniego rodzaju ładunku klejowego uzależniony jest od charakteru wyrobisk górniczych oraz od klasy stropu.

Produkcja poliuretanowych ładunków klejowych opiera się na całkiem nowej technologii. Maszyna i cała linia produkcyjna, znajdująca się w Zakładzie Poliuretanów  w Mysłowicach,   została zaprojektowana przez zespół pracowników od podstaw.

Proces wdrażania nowej technologii do produkcji  trwał od 2012 roku. Wiązał się z szeregiem wyzwań, głównie związanych z wymagającymi przepisami i trudnymi testami. Oferowane przez spółkę PCC PRODEX poliuretanowe ładunki klejowe, posiadają niezbędne atesty higieniczne oraz certyfikaty zgodności wydawane przez Główny Instytut Górnictwa, a także INOVA Centrum Innowacji Technicznych.

Kontakt:

PCC PRODEX Sp. z o. o.
ul. Artemidy 24

01-497 Warszawa
przejdź na stronę dostawcy surowców
tel. +48 22 638 09 24
fax. +48 22 638 00 11