Licencja na natryskanie. Zmiany w Holandii

Licencja na natryskanie. Zmiany w Holandii

3 czerwca 2013 Wyłącz przez puonlineadm

Pianka poliuretanowa - stosowanie, bezpieczeństwo i higiena pracyW minionych miesiącach portal pu-online.pl informował o planowanych zmianach w branży natrysku pianki poliuretanowej w Holandii. Dziś zapraszamy do zapoznania się z artykułem informującym o kolejnych zmianach w branży na rynku holenderskim.

Dr Atien Verschoor poinformował o pojawiającym się problemie uczuleń wśród mieszkańców domów jednorodzinnych, gdzie została aplikowana pianka pur. Według Verschoor’a uczulenia stwierdzono w grupie czterdziestu osób, które przebywały w swoich gospodarstwach domowych podczas aplikacji pianki pur. Największy problem polegał jednak na tym, że zarówno mieszkańcy domów jak również ich lekarze rodzinni nie byli wstanie zdiagnozować przyczyny duszności, czy podrażnień w jamie ustnej i górnych drogach oddechowych.

Na fakt ten należy spojrzeć z szerszej perspektywy. Już wcześniej holenderskie stowarzyszenie firm wykonujących izolację pianką pur (odpowiednik polskiego SIPURu) planował wdrożenie obowiązkowej certyfikacji przez firmy dostarczającej surowce dla ekip tryskających. Dodatkowo z branżą PU walczy lider partii zielonych Bas Eickhouta, który chce aby UE zakazał używania HFC.

Ze szczegółami możesz zapoznać się tutaj:
Wykonujesz natrysk pianki pur? Zobacz planowane zmiany

Prawidłowo stosowany natrysk piany pur nie stanowi zagrożenia.
Sekretarz generalny ISOPA Jorg Palmersheim powiedział, że wyraża ubolewanie ze względu na negatywne skutki natrysku piany. Przyczyną było wdychanie oparów powstałych podczas aplikacji przez mieszkańców. Problem w dużej mierze polegał na nie zastosowaniu środków ochronnych przez firmy wykonawcze.  Powiedziała, że zdaje sobie sprawę z problemu, dlatego planowane zmiany dotyczące wprowadzenia certyfikacji mającej na celu poprawę wykonywanych usług (przygotowania i zabezpieczenia terenu, procesu aplikacji, itd.). Podkreślił również, że pianka poliuretanowa jest bardzo bezpieczną formą Izolacji, i jest nią izolowanych około 10 000 domów rocznie w przeciągu ostatnich 30 lat. Prawidłowo stosowany natrysk pianki, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego.

ISOPA traktuje bardzo poważnie kwestię zdrowia zarówno samych aplikujących czy to w mikro firmach, czy wielkim przemyśle, jak również zwraca uwagę na mieszkańców domów izolowanych pianką pur. Zarówno wykonującym izolację, jak i dostawcom surowców zależy aby produkt był bezpieczny dla zdrowia, jak również by wiedza na ten temat było popularyzowana.

Według informacji z Pu-Europe zostaną wprowadzone sygnalizowane wcześniej licencje na natryskanie piany poliuretanowej, oraz nakaz informowania klientów o możliwych zagrożeniach dla zdrowia wynikających z kontaktu z powstającymi przy aplikacji. Dodatkowo firmy wykonawczy maja zachęcać mieszkańców do opuszczenia swoich domów w czasie aplikacji (Chodzi zwłaszcza o izolację domów obecnych np. docieplanie poddasza, termorenowację dachu, czy wylewanie pianki pod ogrzewanie podłogowe).

Ponadto ISOPA, holenderskie władze, i inne zainteresowane instytucje podejmą kroki ku stworzeniu programu pozwalającego mierzyć standardy tryskanej piany, i zastosowanych środków bezpieczeństwa (np. odpowiednik nadzoru budowlanego dedykowany tylko do pianki pur).

Wejdź na forum izolacji natryskowych

Skutki dla Polski.
Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na bezpieczeństwo oprócz opuszczania domów przez mieszkańców, i licencjonowania operatorów mają być: indeksowanie domów gdzie został wykonany natrysk, i ostrzejsze wymogi bezpieczeństwa. ISOPA zwróciła również uwagę na procedury bezpieczeństwa obecne przy transporcie, magazynowaniu, obsłudze maszyny i osprzętu, oraz wiedzę zarówno teoretyczna jak i praktyczną z zakresu chemii i bhp.

Narastający od miesięcy problem (głównie ze względów politycznych) został uspokojony. Nie wiadomo jaki naprawdę cel skrywają w sobie partie tzw. zielonych – czy rzeczywiście chodzi o ekologię, czy raczej jest to próba lobbowania na rzecz innych branż zajmujących się izolacją? Dodać należy, że pianka poliuretanowa jest jak najbardziej „pro-eco” ponieważ użycie jej w Izolacji zmniejsza emisję CO2 do atmosfery. Jeśli nowelizacja prawa sprawdzi się w Holandii, można się spodziewać jej również w całej Unii Europejskiej.

W związku z powyższym nasz portal, który ma na celu podnoszenie jakości wykonywanych Izolacji oraz popularyzacji wiedzy wśród inwestorów i architektów rozpocznie emisję cyklu artykułów traktujących o bhp. Zapraszamy do współpracy również firmy dostarczające komponenty i urządzenia na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.   

źródło Pu-Europe

Wypowiedz się na forum

Tagi: Elastomer, Piana pur, Maszyny do pianki pur, Sprzęt graco, Dystrybutor graco, Natrysk pianki poliuretanowej, Izolacja poddasza, Izolacje natryskowe, Maszyny do pianki poliuretanowej, Maszyny graco, Maszyny gusmer, Maszyny natryskowe, Pianka otwartokomórkowa, Pianka pur, Polimocznik, Polyurea, Powłoki natryskowe, Reaktor do pianki