Izolacja cieplna fundamentów

Izolacja cieplna fundamentów

30 marca 2020 Wyłącz przez puonlineadm

Podczas budowy domu jednorodzinnego niezbędne okazuje się jego całościowe ocieplenie. W szczególności bardzo istotne staje się ocieplenie podstawy domu, czyli fundamentów.

Czym jest izolacja cieplna fundamentów

Izolacja cieplna fundamentów jest to ich otoczenie pewną warstwą, która ma za zadanie je ocieplić. Cały nowo budowany budynek powinien zostać ocieplony, każdy jego element bez wyjątku. W przypadku, gdy tak się nie stanie mogą powstać tak zwane mostki termiczne. Mostek termiczny jest właśnie miejscem, w którym brakuje ocieplenia i ciepło wydostaje się z domu właśnie poprzez ten element. Dlatego tak istotne jest ocieplenie całego domu, a w szczególności fundamentów. Jeśli fundamenty są nieocieplone to ciepłe powietrze z domu ucieka do gruntu. Poprzez to ogrzewanie domu podczas jego zamieszkiwania staje się bardzo nieefektywne. Jeśli fundamenty nie zostały ocieplone to ciepło z domu ucieka wzdłuż całej konstrukcji ściany oraz poprzez mur fundamentowy idzie prosto do gruntu. W wyniku tego w domu może skraplać się para wodna, co w dalszej konsekwencji prowadzi do występowania różnego rodzaju pleśni.

Rodzaje materiałów ocieplających

Istnieją różne rodzaje materiałów, które służą do ocieplania fundamentów. W wyniku tego, że ocieplenie styka się z ziemią jest ono narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne wynikające z naporu ziemi, występowania na danym terenie dużych korzeni roślin czy też postępującej wilgoci. Ocieplenie fundamentów powinno się charakteryzować przede wszystkim dużą wytrzymałością na różne uszkodzenia. Z całą pewnością za najbardziej popularny materiał wykorzystywany do tego celu uznaje się specjalnie opracowany do tego celu rodzaj styropianu, który posiada odpowiednie właściwości. Posiada on ograniczoną nasiąkliwość oraz stosunkowo dużą wytrzymałość. Innym materiałem, który bardzo dobrze się nadaje do tego celu jest polistylen ekstrudowany XPS. Wyboru odpowiedniego rodzaju materiału należy dokonać zgodnie z projektem domu, który ma zostać wybudowany na danych fundamentach.