Genialne rozwiązanie polskiej firmy: piana poliuretanowa na elewację w domach energooszczędnych

Genialne rozwiązanie polskiej firmy: piana poliuretanowa na elewację w domach energooszczędnych

4 grudnia 2013 Wyłącz przez puonlineadm

Metoda lekka sucha czy mokra? Piana poliuretanowa na ścianyMamy dziś przyjemność zaprezentować Państwu innowacyjny system termoizolacji budynków, poprzez zastosowanie piany poliuretanowej. Chociaż metoda dopiero jest w fazie testów, już teraz zdobywa szerokie zainteresowanie.

Jakiś czas temu, Pan Hubert Wójcik z firmy Ecoforma, postanowił połączyć wszystkie kierunki swoich zainteresowań, by uzyskać jak najlepszy efekt wykonywanych prac: pianę poliuretanową i oszczędność energii.

„Większość firm w Polsce zajmujących się izolacjami natryskowymi, stosuje pianę poliuretanową jako docieplenie poddasza. Łącząc wiedzę z zakresu budownictwa,  zainteresowania, i wieloletnią współpracę z firmami budowlanymi, postanowiłem wykonać krok w przód. Skoro piana poliuretanowa posiada o wiele lepsze parametry niż klasyczne formy izolacji, dlaczego nie zastosować jej również w innych miejscach obiektu?”

Firma Ecoforma postanowiła zastosować pianę poliuretanową na zewnętrznej elewacji budynku domu jednorodzinnego. Znane są metody termoizolacji metodą natrysku pianki poliuretanowej poddaszy, posadzek (pod ogrzewanie podłogowe), fundamentów, wypełniania (zalewania) przestrzeni w ściankach kartonowo-gipsowych, czy termorenowacji dachów od zewnątrz. Natomiast jeśli mowa o elewacjach budynków, były znane dotychczas dwa rozwiązania z użyciem piany poliuretanowej: tzw. metoda lekka sucha (aplikacja piany między stelaż konstrukcyjny, do którego ostatecznie montowane są płyty np. typu trespa), oraz metoda lekka mokra (aplikacja piany poliuretanowej na elewację, na którą nakładany jest tynk).

Pierwsza z wspomnianych metod była skuteczna, jednak konieczność wykańczania płytami nie wszystkim przypadła do gustu, a jej cena (zwłaszcza koszt płyt wykończeniowych) przewyższała niejeden budżet inwestora. Natomiast druga (równie dobra jeśli chodzi o współczynnik przenikania ciepła), o wiele tańsza, zrażała do siebie nierównością powierzchni (pofalowania charakterystyczne dla piany poliuretanowej).

Po wybudowaniu obiektu (domu jednorodzinnego w Kielcach, o powierzchni użytkowej 160 m2), i oczyszczeniu ewentualnych zabrudzeń występujących na elewacji, zabezpieczone zostały drzwi, okna, oraz brama garażowa. Dodatkowym zabiegiem, który wynikał z długoletniego doświadczenia w branży, było częściowe usunięcie pianki montażowej obecnej wokół ram okien i drzwi. Następnie aplikowana została piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa (gęstość 40 kg/m3) bezpośrednio na pustaki. Piana znakomicie związała się z podłożem, tworząc idealną warstwę izolacji o średniej grubości 5 cm, i blisko 200 m2 powierzchni. Wokół okien i drzwi zamiast pianki montażowej pojawiła się o wiele skuteczniejsza zamknięta komórka.

Dodaj swoją firmę do mapy wykonawców izolacji

Na tak natryśniętą pianę został przymocowany (za pomocą piany montażowej) styropian, o grubości 15 cm. Docelowo planowane jest zastosowanie jak najmniejszej grubości styropianu.

Dzięki innowacyjnemu połączeniu kilku technologii, w niespotykany dotąd sposób Pan Hubert osiągnął następujące efekty:
– brak mostków termicznych, wynikający z wykorzystania piany poliuretanowej. Utworzyła ona jednolitą warstwę (czego nie zauważamy przy klasycznych formach izolacji np. przy użyciu styropianu),
– termoizolacja materiałem izolacyjnym o najlepszych obecnie parametrach na rynku,
– warstwa izolacyjna piany poliuretanowej oddzielona jest od styropianu przestrzenią powietrza, które zamknięte między materiałami staje się naturalną izolacją,
– znakomitą przyczepność do podłoża,
– spoista struktura, piana poliuretanowa nie osuwa się i nie ulega filcowaniu,
– odporność na grzyby, bakterie,
– wygłuszenie budynku,

Najważniejszą cechą z punktu widzenia wykonawcy, okazała się szczelność izolacji. W domach energooszczędnych, i pasywnym jest to fundament wszystkich działań. Nawet zastosowanie dużej grubości styropianu nie gwarantuje szczelności (zapewnia to dopiero tynk akrylowy). Podobnie zresztą pustaki nie stanowią idealnej izolacji (beton jest narzucany od dołu i od góry). W przypadku zastosowania piany poliuretanowej, szczelność zostaje osiągnięta jako pierwszy cel.

Dodatkowo w domu została zastosowana piana poliuretanowa na poddasze. Wbrew wszelkim niepotwierdzony hipotezom i argumentom wynikającym tylko i wyłącznie z perspektywy sprzedaży, zastosowaliśmy zestawienie piany zamkniętokomórkowej (4 cm) i otwartokomórkowej (20 cm). Nie jest prawdą, że należy stosować tylko o/k albo nie stosować folii paroprzepuszczalnej. Prawdziwego specjalistę poznamy po tym, że dokonuje indywidualnych obliczeń dla każdego klienta, i stosuje takie rozwiązania, aby osiągnąć w punkt rosy w odpowiednim miejscu.

Wymienione wyżej prace, stanowią pierwszy etap działań firmy Ecoforma. W drugiej fazie Pan Hubert Wójcik, planuje sprawdzić ile faktycznie energii będzie pobierała pompa ciepła (osobny licznik), aby utrzymać zadaną temperaturę w budynku. O szczegółach poinformujemy na portalu izolacji natryskowych pu-online.pl. Już dziś widać ogromne zainteresowanie, zarówno ze strony firm budujących domy energooszczędne, ze strony producentów pomp ciepła, ze strony firm tynkarskich, i co najważniejsze samych inwestorów.

Dane kontaktowe:

Hubert Wójcik
Tel. +48 602 333 771

natrysk pianki
25-807 Kielce, ul. Za Torem 41
tel. +48/41 344 57 79
fax +48/41 260 73 60

Galeria:
{AG}2013-12-04/galeria{/AG}

Zobacz wycenę dla styropianu i piany poliuretanowej na forum.pu-online.pl

Tagi: lekka sucha, lekka mokra, piana poliuretanowa na elewację, ecoforma, domy energooszczędne