CO2 przydatny w produkcji surowców – Bayer

CO2 przydatny w produkcji surowców – Bayer

22 sierpnia 2013 Wyłącz przez puonlineadm

Nowa technologia do produkcji pian poliuretanowych - Bayer Material ScienceFirma Bayer dąży do komercyjnego wykorzystywania gazu cieplarnianego dwutlenku węgla jako nowego surowca dla tworzyw sztucznych. Po dwóch latach testów zakończonych sukcesem firma zamierza wdrożyć projekt w regularnej produkcji.  Budowa zakładu produkcyjnego ma ruszyć w miejscowości Dormagen (Niemcy), gdzie CO2 będzie wykorzystywany do produkcji prekursora do wytwarzania wysokiej jakości pianek poliuretanowych. W pierwszym etapie firma produkować będzie prekursor dostępny dla wybranych przetwórców w 2015 roku.

Przedstawiciele firmy Bayer podkreślają, że zastosowanie CO2 pozwoli zastąpić częściowo surowce kopalne (używane w produkcji), pozwoli uzyskać większe korzyści dla środowiska, a także zwiększyć opłacalność procesu produkcyjnego.

W procesie produkcji dwutlenek węgla nie jest już odpadem spalania, ale zmienia się w pożyteczny surowiec. Przez wdrożenie nowej technologii będziemy jedną z pierwszych na świecie firmy stosujących zupełnie nowe podejście do produkcji pianek wysokiej jakości – dodaje Patrick Thomas z Bayer Material Science.

W całym procesie Bayer MaterialScience współpracowało z partnerami ze świata nauki oraz przemysłu, a działanie intensywnie testowano przez okres dwóch lat w ramach projektu „Dream Production”. Próbna instalacja zlokalizowana w Leverkusen wyprodukowała z użyciem CO2 mniejsze ilości prekursora polioli, substancji używanej w wytwarzaniu pianek poliuretanowych, stosowanych m.in. w branży meblowej, urządzeń chłodniczych, czy izolacjach budynków. Testy wykazały, że nowe pianki posiadają identyczne właściwości jak w systemy produkowane w oparciu o  konwencjonalne metody oparte w całości na surowcach kopalnych (ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel, biomasa). Te cztery substancje są punktem wyjścia dla 40 podstawowych chemikaliów i ponad 40 000 produktów chemicznych. Jednak te surowce mają swoje wady: ograniczenia dostaw, rosnące koszty, duże zużycie energii przy obróbce w rafineriach, gdzie CO2 jest praktycznie wszechobecne i dostępne w nieograniczonych ilościach.

Nowa produkcja w Dormagen będzie miała wydajność kilku tysięcy ton rocznie. Oczywiście, nie jest to ilość wystarczająca do zaspokojenia potrzeb rynkowych, jednak póki co nie zdecydowaliśmy się na wyłączność produkcji w oparciu o naszą nową technologię. Rozważamy także udzielenie licencji – dodaje Thomas.

Zapytaj o systemy pian firmy Bayer MaterialScience

Tagi: Ocieplenia, Remont dachu, Natrysk pianki, Hydroizolacja, Pianka poliuretanowa, Pianka natryskowa, Termoizolacja, Elastomer, Piana pur,