Aplikacja piany na wysokości – jakie rusztowanie wybrać cz. II

15 kwietnia 2020 Wyłącz przez Redaktor

W ostatnim artykule analizowane były różne rusztowania i systemy pod kątem pracy na wysokości. W tym artykule opisujemy jedne z najpopularniejszych rusztowań na polskich budowach.  System najczęściej jest stosowany podczas termomodernizacji obiektów wielkopowierzchniowych, w tym bloków mieszkalnych. Podczas kompleksowych robót termomodernizacyjnych wykonywana jest izolacja ścian dworowych, docieplenie stropodachu, izolacja dachu, czy izolacja termiczna stropów piwnic. Doskonale do wspomnianych zdań nadaje się system Plettac, który jest najczęściej wybieranym w Polsce.

RUSZTOWANIA ELEWACYJNE – PLETTAC

W poprzednim artykule rozróżniliśmy rusztowania warszawskie, podesty robocze, pomosty jezdne, rusztowania elewacyjne, oraz rusztowania jezdne.

Wśród rusztowań elewacyjnych montowanych w Polsce, około 90% to rusztowania stalowe, reszta to systemy inne, głównie wykonane z aluminium. W grupie rusztowań stalowych, najczęściej wybieranym producentem jest Plettac, któremu poświęcamy pozostałą część artykułu. W kolejnych częściach zostaną opisane systemy oparte o aluminium.

Firma Plettac istnieje od 1996 roku w Polsce, która produkuje rusztowania, akcesoria uzupełniające, i wciągarki. Od 2013 roku podmiot postawił na automatyzację produkcji, dzięki czemu wyroby są powtarzalne, o kontrolowanej jakości.

Sztandarowym produktem firmy są rusztowania elewacyjne, fasadowe oznaczane symbolem PD. Produkty zostały podzielone na sześć klas obciążeń (PN: EN-12811-11, PN: M-47900-2), a ich różnorodność pozwala na dopasowanie do każdej ściany, w tym nieregularnych, niepełnych. Regulowane stopy pozwalają na niwelację nierówności podłoża.

Każdy stalowy element został ocynkowany ogniowo, aby zabezpieczyć go przed korozją, każdy drewniany element został zaimpregnowany, aby zapewnić trwałość na lata.

System posiada wbudowane samozakleszczające się trzpienie (kołki uchylne), które pozwalają na szybki montaż, bez konieczności narzędzi. Mając na uwadze montaż kilku, kilkunastu tysięcy elementów podczas jednej pracy budowlanej, mnożąc przez ilość lat, uzyskujemy bardzo atrakcyjny wynik, którego beneficjentem jest firma, która świadczy usługę montażu, albo firma budowlana, która stawia konstrukcję we własnym zakresie.

Poza samą konstrukcją nośną, systemy Plettac posiadają komplet elementów dodatkowych, które zwiększają bezpieczeństwo pracowników (burty, poręcz, osłony, i inne).

Zalety systemu Plettac:

  1.  prostota montażu, dzięki zastosowaniu bolców gwiaździstych, które zabezpieczają przed przesunięciem,
  2.  szybki i prosty montaż przez zastosowanie kołków uchylnych,
  3. punkty montażu umieszczone są na zewnątrz,
  4. przy złożeniu 1 kompletu systemu, rusztowanie samoczynnie ustawia się w pionie podczas montażu,
  5. oszczędność czasu podczas montażu kolejnych poziomów rusztowania, dzięki prostemu wyprowadzeniu podstawy – konieczne poziomowanie i pionowanie pierwszej kondygnacji,
  6. dzięki optymalizacji długości pól podestów, system zapewnia dostosowanie do najróżniejszych projektów
    i dopasowuje rusztowanie do długości i wysokości budynków.

Podstawowe wyposażenie:

RAMY – wykonane z profili zamkniętych, posiadają sworznie gwiaździste, które gwarantują łatwy montaż, samozabezpieczające kołki uchylne eliminują konieczność stosowania narzędzi montażowych, co skraca czas montażu. Dostępne wymiary dla PD70: 200×70, 150×70, 100×70, 50×70, PD100: 200×110, 150×110, 100×110, 50×110, PD40: 200×40. Poza standardowymi ramami występuje również moduł z konsolą stosowany przy występujących gzymsach, okapach, itp., oraz rama dachowa stosowaną przy wystających dachach, oraz rama przejściowa (tworzy swego rodzaju nadproże nad przechodniami, aby zmniejszyć ilość elementów ruszotwania).

PODESTY – stworzone zgodnie z PN EN-12811-1, i przepisom dla budowlanych rusztowań ochronnych. Występują w materiałach: drewno (klejone, wodoodporne), stalowe (ocynkowane ogniowo, perforowane). Występują w wymiarach 32×300,250,200,150,110,70, przy grubości 4,8 cm dla drewna, i 7 cm dla stali.

STĘŻENIA – dostosowane do wszystkich długości pól, montowane na zewnątrz rusztowania, nie przeszkadzają w trakcie pracy. Zastosowane kołki uchylne pozwalają na montaż bez narzędzi, błyskawiczny, a jednocześnie bezpieczny.

PORĘCZE – stanową dodatkowe zabezpieczenie dla osób przebywających na rusztowaniu, podobnie jak stężenia posiadają szybki i prosty beznarzędziowy montaż, z samozabezpiczającymi kołkami uchylnymi. Występują w długościach odpowiednich do pól, oraz wariantach bocznych i czołowych).

BURTY – stanowią dodatkowe zabezpieczenie montowane na wysokości podestu jako trzeci element zabezpieczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Występuje w wariancie bocznym, i czołowym.

STOPY stałych rozmiarów 150 x 150 z trzpieniem gwintowanym, dla wyrównania małych nierówności gruntu. Występują w dwóch wariantach długości: 60 cm i 100 cm. Pamiętać należy, że min. 25% trzpienia, i nie mniej niż 15 cm musi pozostać w ramie. Istnieje też stopa uchylna do montażu bocznego.

SŁUPKI – stosowane celem zapewnienia bezpieczeństwa pracy na ostatnim poziomie (rama czołowa, zabezpieczenie podestu, lub podestu i burty.

POZOSTAŁE – do grupy pozostałych zaliczyć należy podesty z drabinami (material zgodny z podestami), których wygodniejszą alternatywą są schody. Jedne i drugie możemy doposażyć o poręcze. Drugą podgrupą są konsole, które służą do poszerzania obecnego rusztowania do wewnątrz lub na zewnątrz, trzecią podgrupę tworzą dźwigary (przejściowe, kratowe, stalowe, aluminiowe, trawersy, do ostatniej podgrupy możemy zaliczyć daszki zabezpieczające, łączniki kotwiące, złącza, i plandeki. Firma posiada w swojej ofercie również wciągarki manualne i mechaniczne.

Szybki kontakt
Dział Handlowy (7dni/tydzień)
664 132 159 pd@dgbud.pl
664 132 160 rg@dgbud.pl
www.dgbud.pl
biuro: 77 442 47 30 (pn-pt)
ZADZWOŃ TERAZ!!! (7dni/tydzień)