Źle wykonane realizacje szkodzą całej branży PU w Polsce

30 lipca 2013 Wyłącz przez puonlineadm

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy do tryśniecia piany purPortal Izolacji Natryskowych www.pu-online.pl stara się wspierać branżę pian i powłok poliuretanowych w Polsce, zarówno jeśli chodzi o wiedzę teoretyczną (artykuły o tematyce bhp, bezpieczeństwie i ochronie środowiska), wiedzę praktyczną (informacje o organizowanych szkoleniach, warsztatach, forum wymiany informacji np. na temat napraw sprzętu).

Pu-online.pl to także miejsce skupiające wokół siebie:
– inwestorów szukających rzetelnej firmy,
– wykonawców izolacji z całej Polski,
– firmy dostarczające komponenty i sprzęt,
– dostawców rozwiązań termowizyjnych, odzież roboczą,
– a także zwykłych „Kowalskich” szukających informacji o technologii.

Zamysłem redakcji jest popularyzacja technologii w Europie Środkowo-Wschodniej, dlatego każda z firm oferujących sprzęt, surowce, usługi dostała zaproszenie do uczestnictwa na portalu poprzez np. zostanie partnerem portalu, zamieszczenie artykułu, baneru, lub wizytówki na mapie Polski. Środki pochodzące z reklam są jedynym źródłem utrzymania portalu, który wspiera całą branżę. Wspierając nas – dbasz o swoja firmę oraz o poziom całej branży – Twoje przyszłe zapytania, i zlecenia. Nawet najlepsze starania marketingowe nie wystarczą, jeśli technologia będzie miała złą opinię.

Dziś, w oparciu o materiały nadesłane do redakcji, pragniemy przedstawić obraz źle wykonanej pracy.

Przykład 1.
Budynek użyteczności publicznej – olbrzymia powierzchnia i źle wykonana praca. Inwestycję przejmowały kolejno 4 czy nawet 5 firm z branży. Problemem były umieszczone przed natryskiem tunele wentylacyjne oraz klimatyzatory. Wykonawca próbował wyjść z sytuacji poprzez natrysk od boku – zamiast zastosowania odpowiedniej odległości i kąta prostego. Wykonawca osiągnął inny efekt niż zamierzał, a którym są tzw. baranki. Po krótkim czasie okazało się, że w miejscu elementów konstrukcyjnych (ceowniki) i baranki stanowią przyczynę przecieków.

{AG}2013-07-30/2{/AG}

Przykład 2.
Prywatny inwestor z Mysłowic zlecił wykonanie termorenowacji dachu przez aplikację piany poliuretanowej. Prawdopodobnie sugerował się najniższą ofertą cenową na rynku, która nie zawsze idzie w parze z jakością. Krótko po reperacji okazało się, że dach nadal cieknie. Inwestor zgłaszał problemy wykonawcy, a ten żywił chęć naprawy dachu. Po kilku miesiącach wykonawca przestał odbierać telefony od inwestora. Ostatecznie sprawa ma zakończyć się sądownie, a inwestor który nie ma ani środków, ani naprawionego dachu szuka firmy która podejmie się niełatwej reperacji. Prawdopodobnie, aby naprawić dach będzie trzeba sfrezować warstwy i trysnąć całą powierzchnię od nowa. Opcję częściowego frezowania mało kto bierze pod uwagę: jeśli tak zostały natryśniętą warstwy, to nie wiadomo czy wykonawca zastosował się do zaleceń producenta systemu, lub odpowiednio przygotował podłoże – byłoby to budowanie zamków na piasku.

{AG}2013-07-30/1{/AG}

Nie zawsze winny jest wykonawca.
W większości realizacji, wykonawca stara się o wysoką jakość swoich usług. Tutaj przykładem może być obiekt w Tychach ze strefy przemysłowej. Wszelkie uszkodzenia dachu powstały przez właściciela obiektu tj. kanalizacja nie nadążała z odbiorem deszczówki, dlatego postanowiono przerobić skosy dachu na stronę zewnętrzną, a istniejące wewnętrzne odpływy pozatykano, spady wycięto w istniejącej piance, a nacięcia uszczelniono. Efekt był taki, że dach całkowicie stracił uzyskany wcześniej efekt – termoizolacji. Inwestor zrozumiał swój błąd i nieodpowiedzialną ingerencję.

Wnioski na przyszłość.
Pierwsze dwie galerie są przerażające, zupełnie różne od tego co można znaleźć na stronach internetowych i w broszurach informacyjnych wykonawców izolacji metodą natrysku pianki pur. O ile np. docieplanie poddasza jest stosunkowo łatwe, o tyle temat dachów jest bardzo trudny. Podobnie jest z polimocznikami. Problem jednak w tym, że zła realizacja szkodzi nie tylko jej wykonawcy, ale całej branży. Każdy inwestor przed wybraniem wykonawcy powinni nie tylko się zapoznać z ofertą w formie papierowej, ale również referencjami firmy, odwiedzić kilka wykonanych realizacji (zwłaszcza przy dużych inwestycjach), zapytać o polisę ubezpieczeniową, czy nawet poprosić o obecność przy realizacji przedstawiciela firmy dostarczającej komponenty.

Wspieraj razem z nami technologięPU w Polsce (np. poprzez zamieszczenie naszego baneru na swojej stronie www).

Skomentuj wątek na forum

Źródło: Zdjęcia zostały udostępnioneprzez firmę Purtech (przejdź na stronę wykonawcy izolacji), która została poproszona o wycenę i przygotowanie oferty na naprawę dwóch dachów, na których została źle wykonana izolacja pianą poliuretanową.

Tagi: Remont dachu, Natrysk pianki, Hydroizolacja, Pianka poliuretanowa, Pianka natryskowa, Termoizolacja, Izolacje natryskowe, Pianka zamkniętokomórkowa