Zastosowanie piany poliuretanowej Synthesia Technology jako izolacji w budynkach modułowych

Zastosowanie piany poliuretanowej Synthesia Technology jako izolacji w budynkach modułowych

20 maja 2020 Wyłącz przez Redaktor

Firma Fleximil sp. z o.o. od 2014 roku zajmuje się budową obiektów modułowych, które tworzone są na bazie kontenerów morskich. Jak zapewnia producent adaptacja kontenerów morskich to wąska i bardzo oryginalna nisza budownictwa. W jego ofercie można znaleźć gotowe i sprawdzone rozwiązania, choć zdecydowana większość to projekty indywidualne, tworzone pod klucz, którym jest pomysł Klienta. Ograniczenie kształtu kontenera morskiego w żaden sposób nie ogranicza gotowego budynku, i możliwości aranżacji.

Warto na wstępie zaznaczyć, że jest to budynek inny niż kontener budowlany, który jest produktem masowym. Firma Fleximil finalizuje kilkanaście projektów w ciągu roku. Średni czas budowy jednego obiektu to około 1000 roboczogodzin.

„Specjalizujemy się w adaptacji kontenerów morskich. Na przestrzeni lat poprzez realizację wielu projektów zdobyliśmy wiedzę i umiejętności, które przekładają się na wysoką jakość naszych realizacji oraz dopasowanie do potrzeb każdego klienta” – Szymon, właściciel.

Jak wygląda budowa takiego budynku? W pierwszym etapie wycinane są w kontenerach miejsca na przeszklenia oraz komunikację. Następnie wykonywana jest termoizolacja ścian, sufitów i podłóg. Materiał izolacyjny w arkuszach, rolkach nie spełniał swojej roli, ponieważ pomimo zastosowanego mocowania odspajał się podczas transportu. Świetnie w jego miejsce wpisała się natomiast piana poliuretanowa firmy Synthesia Technology.

Zalety izolacji fundamentów pianą pur Poliuretan Spray S-35RGB/ECO:

 • brak konieczności kołkowania, mocowania, piana doskonale przylega do podłoża
 • piana zachowuje swój kształt i przyczepność nawet przy ciągłym transportowaniu budynku
 • system S-35RGB/ECO nadaje konstrukcji dodatkową sztywność i wytrzymałość
 • w przypadku nieplanowanego zalania system zachowuje swoje parametry i kształt
 • produkt posiada pozytywną opinię PZH
 • nie wymaga zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi
 • najlepszy z dostępnych na rynku materiał o dużym oporze cieplnym (mniejsza grubość izolacji)
 • pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania, klimatyzacji budynku poprzez eliminację strat ciepła
 • brak spoin i połączeń technologicznych (nie będzie mostków termicznych)
 • błyskawiczna aplikacja

Po aplikacji piany poliuretanowej o strukturze zamkniętych komórek wykonywane są roboty: montaż stelaży, instalacji, przeszklenia, ściany z płyt GK. Kolejność warstw i wybór sprawdzonych materiałów sprawia, że budynek będzie w pełni mobilny. Pomimo transportu, przenoszenia przez dźwig, nie dochodzi do pęknięć wewnątrz obiektu.

Termoizolacja jest naszą mocną stroną, dlatego my rekomendujemy ogrzewanie elektryczne, z wentylacją mechaniczną, ogrzewanie i klimatyzacja” – Szymon, właściciel.

Gdy ściany, podłoga i sufit są gotowe wykonywane są roboty wykończeniowe: układanie glazury lub paneli podłogowych, malowanie. Ostatnim krokiem jest umeblowanie obiektu zgodnie z projektem. Budynek jest gotowy do transportu i montażu u Klienta.

Rdzeń budynku jest zawsze taki sam i jest nim kontener morski oraz piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa. Jedno i drugie są bardzo trwałe. Kontener ze stali korten wykorzystywany w transporcie morskim wytrzymuje w skrajnym zasoleniu około ćwierć wieku. W realizacjach Fleximil stosowane są nowe kontenery, które dodatkowo zostają zabezpieczone przed korozją, wszystko po to, aby wydłużyć żywotność budynku. Nie inaczej jest z pianą poliuretanową. Jeśli produkt jest zabezpieczony przed promieniowaniem UV może swoją trwałością przewyższać układ konstrukcyjny (np. pokrycie dachowe). W normalnych warunkach użytkownia, można spodziewać się trwałości ponad 50 lat.

Warto podkreślić wymiar ekologiczny całego pomysłu. W niektórych projektach stosowane są używane kontenery, czyli ponownie wykorzystany produkt (recykling). Stosowana piana Synthesia Technology S-35RGB/ECO, spieniana jest nowym bezpiecznym gazem HFO, który posiada wskaźnik GWP na poziomie 1%, czyli aż o 99% mniej niż w przypadku systemów spienianych gazem HFC. Produkty z linii HFO nie uszkadzają warstwy ozonowej.

Każdy obiekt posiada dobrą termoizolację na bazie piany poliuretanowej, dzięki czemu pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię (ogrzewanie, klimatyzacja).

Zalety produktów Synthesia Technology:

 1. Komponenty są czyste, nie zatykają filtrów, struktura pianki jest zwarta homogeniczna w jednym przekroju, posiada brak spękań naskórka przy dużych grubościach,
 2. Jest łatwa do kontroli przy dużych natryskach (posiada łatwość układania w jednej warstwie),
 3. Jest bezzapachowa, obojętna fizjologicznie, przyjazna dla środowiska,
 4. Posiada wysoką wydajność z jednego zestawu,
 5. Każdy produkt produkowany jest zgodnie z normą ISO 9001, i posiada CE,
 6. Systemy posiadają formacje zimowe oraz letnie, by zoptymalizować końcowy produkt.

Użyty system:                  Poliuretan® Spray S-35RGB/ECO
Miejsce aplikacji:           woj. mazowieckie
Czas realizacji:                 1 dzień (aplikacja piany)

Link do strony dostawcy systemu: www.synte.pl
Link do profilu na facebooku: www.facebook.com/synthesiapolska
Link do strony wykonawcy usługi: www.flexicube.pl

 

Dane kontaktowe:

Oddział w Polsce: Silesia Office Center
41-500 Chorzów, ul. Katowicka 47
tel. +48 730 507 380
www.synte.pl
polska@synthesia.com