Wymiana izolacji na pianę poliuretanową otwartokomórkową QuadFoam500

13 marca 2015 Wyłącz przez puonlineadm

Przedstawiamy Państwu kolejny przykład zastosowania piany poliuretanowej jako medium izolacyjnego w domu jednorodzinnym. W nowym budynku pierwotnie zastosowano wełnę mineralną, która po czterech latach straciła swoje właściwości izolacyjne.  W związku z tym Klient postanowił zmienić izolację na taką, która spełni jego oczekiwania.

Mając do wyboru różne media izolacyjne na rynku, wybór padł na pianę poliuretanową ze względu na jej zalety:

1. Doskonała przyczepność do podłoża
Każdy kto miał do czynienia z pianą w tubie, stosowaną najczęściej do montażu okien lub drzwi, może wyobrazić sobie jak mocno wiąże piana poliuretanowa z podłożem. Nie ma zatem problemu z adhezją do poddasza zarówno jeśli mówimy o pełnym deskowaniu, systemie łata-kontrłata, jak również membranie paroprzepuszczalnej, czy murze. Piana poliuretanowa nie wymaga stosowania dodatkowej konstrukcji wsporczej dla warstwy izolacji.  

2. Błyskawiczna aplikacja
Kolejną zaletą piany poliuretanowej jest szybkość aplikacji.  W odróżnieniu od klasycznych materiałów izolacyjnych piana pur nie wymaga wcześniejszego transportu i magazynowania u Klienta, lecz jest tworzona na miejscu budowy. Z dwóch cieczy o odpowiedniej temperaturze, odpowiednim ciśnieniu, zmieszanych najczęściej w proporcji 1:1 w wyniku reakcji egzotermicznej (uwalnianie ciepła) powstaje piana poliuretanowa. Sam proces aplikacji choć wymaga wprawy, aby zachować odpowiednia grubość izolacji, przypomina raczej malowanie pistoletem natryskowym.

3. Doskonała penetracja
Czymś co wyróżnia pianę poliuretanową otwartokomórkową na tle wszystkich dostępnych mediów izolacyjnych jest jej wysoka rozprężność. Zwłaszcza na poddaszu o wielu spadach warto zastosować pianę PUR. Wszystkie zakamarki zostaną doskonale wypełnione, a materiał izolacyjny dotrze w każde miejsce!

4. Brak mostków
Pomimo, że mogą być natryskiwane warstwami (np. piana zamkniętokomórkowa) to finalnie zawsze piana będzie jednolitą izolacją zarówno w rozumieniu poziomym (obszar + obszar), jak również pionowym (warstwa + warstwa). Doskonała adhezja piany pur sprawia, że nie mamy do czynienia z mostkami termicznymi obecnymi w konkurencyjnych rozwiązaniach.

5. Izolacja akustyczna
Piana poliuretanowa otwartokomórkowa posiada również właściwości akustoizolacyjne. Dzięki temu stosując ją np. na poddaszu jako izolację termiczną, dodatkowo zyskujesz izolacje akustyczną (EN ISO 11654:0,5)

6. Gęstość
Piana poliuretanowa występuję w kilku zakresach gęstości . Najogólniej piany możemy podzielić na otwarto (8-15 kg/m3) i zamkniętokomórkowe (35-60 kg/m3). Ze względu na cenę najczęściej na poddaszach stosowana jest piana o strukturze otwartych komórek (mniejsze zużycie materiału). Wszędzie tam gdzie kubatura poddasza jest niewielka warto zastanowić się nad użyciem piany o strukturze zamkniętych komórek – jeszcze lepsza izolacyjność w proporcjonalnie mniejszej grubości.

7. Oszczędność
Zastosowanie piany poliuretanowej na poddaszu pozwala zredukować do minimum straty ciepła przez dach. Jednolita struktura izolacji jest wolna od mostków termicznych, dzięki czemu łatwiej utrzymać temperaturę wewnątrz pomieszczenia. To z kolei przekłada się zimą na mniejsze koszty ogrzewania, a latem klimatyzacji.

8. Pozostałe
Piana poliuretanowa jest bezwonna, ekologiczna, i bezpieczna dla zdrowia. Zastosowanie izolacji z piany poliuretanowej wpływa na poprawę klimatu w całym budynku, co jest bardzo istotne w przypadku domowników cierpiących na alergię.

W pierwszym etapie inwestor zlecił firmie zewnętrznej demontaż pierwotnej izolacji. Jako, że wnętrze budynku było już wykończone i zamieszkane, firma zdecydowała się rozebrać pokrycie dachowe. Następnie firma Purtech dokonała natryśnięcia piany poliuretanowej o strukturze otwartych komórek o grubości 25 cm. Zastosowano system firmy Quadrant: QuadFoam500 który zastosowany w prezentowanej przegrodzie zakończonej od wewnątrz płytką G-K posiada klasę B-s1-d0 (samogasnący, nie rozprzestrzenia się), co potwierdzają badania ITB w Warszawie. Piana została natryśnięta na powierzchnię około 220 m2. Po aplikacji firma zewnętrzna zamontowała membranę paroprzepuszczalną, i dachówki. Klient otrzymał 20 lat gwarancji na wykonaną usługę, co jest rzadkością wśród firm świadczących usługi termoizolacyjne.

 

Quadfoam - amerykańska piana w Polsce!Quadrant Polska:

43-602 Jaworzno, ul. M. Fornalskiej 29
dystrybucja@quadfoam.eu
mob. + 48 535 777 001
Przejdź na stronę dostawcy

Nowa otwarta komórka – QuadFoam® 500 – opinie
Zobacz aprobatę ITB
Zadaj pytanie do dystrybutora

Zobacz artykuł na temat nowej piany otwarto komórkowej

{AG}2015-03-13{/AG}

Tagi: Pianka otwartokomórkowa, Pianka pur, Purtech, QuadFoam, Quadrant,