Program certyfikacji firmy przetwarzających poliuretan w Stanach Zjednoczonych

Program certyfikacji firmy przetwarzających poliuretan w Stanach Zjednoczonych

30 stycznia 2014 Wyłącz przez puonlineadm

Certyfikacja firm wykonawczych - piana poliuretanowaStany Zjednoczone. Koalicja na rzecz piany poliuretanowej (Spray Foam Coalition, SFC) została utworzona w ramach Centrum Przemysłu Poliuretanowego (Center for Polyurethanes Industry, CPI). SFC jest dynamiczną organizacją zrzeszającą firmy, które produkują lub dystrybuują systemy pian poliuretanowych, urządzenia do ich przetwarzania, oraz innych firmy dostarczające chemikalia niezbędne w procesie przetwórstwa poliuretanów. Liderzy aplikacji poliuretanowej pianki natryskowej zamierzają promować korzyści płynące ze stosowania technologii, by w ten sposób wpłynąć zarówno na rynek budowlany, a także uczestniczyć w kształtowaniu polityki na rzecz całej branży (bezpieczeństwo przetwórstwa, magazynowania, transportu, aplikacji) od produkcji aż po klienta końcowego. SFC rozpoczęła również prowadzenie statystyk kwartalnych dla produktów wytwarzanych z pianki poliuretanowej

Więcej informacji o SPF
Dlaczego warto stosować pianę poliuretanową?

 

 
Certyfikacja
SPF informuje, że ma istnieć kilka poziomów szkoleń dla aplikujący piany poliuretanowej. Inne umiejętności powinna posiadać osoba aplikujących pianę np. na poddasze, a inne np. na dach. Program został opracowany zgodnie z międzynarodową normą ISO 17024.

Wykonawca powinien:
– przejść internetowy kurs na temat bezpieczeństwa i higieny wymaganej przy przetwórstwie poliuretanów,
– zdać egzamin z wynikiem pozytywnym (różne stopnie trudności). Najwyższy poziom trudności obejmować będzie również praktyczną aplikację piany poliuretanowej,
– odbyć kurs udzielania pierwszej pomocy (OSHA 10 lub 30 godzin, lub SPFA),
– co roku odnawiać licencję, a co pięć lat odbyć pełny program certyfikacji.

Celem certyfikacji jest podniesienie poziomu wykonywanych usług, wprowadzenie obowiązkowych zasad bhp, oraz jedno oblicze całej branży względem inwestorów, architektów, i firm budowlanych. Wszystko to ma na celu promocję technologii, która spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, a dzięki temu pozwala podejść do niej z większym zaufaniem, bez stereotypów. Dodatkowo inicjatywa ma prezentować pianę poliuretanową jako znakomity materiał izolacyjny, który zmniejsza emisję CO2 do atmosfery, a przy tym jest całkowicie bezpieczny.

Poradnik wymagań
SPF przygotowała specjalny poradnik w którym można odnaleźć:
– cele certyfikacji,
– wyjaśnienie pojęć stosowanych w przetwórstwie poliuretanów,
– szczegółowe wytyczne dla aplikacji piany poliuretanowej na dachach, poddaszach, ścianach (z uwzględnieniem pozostałych materiałów: drewno, blacha, inne)
– wymogi dla budynków komercyjnych i prywatnych,
– wskazówki dotyczące doboru surowców i środków ostrożności w zależności od strefy klimatycznej,
– przykłady wyliczania współczynnika U,
– inne niezbędne informacje.

{AG}2014-01-30/3{/AG}

Poradnik przeznaczony dla inspektorów budowlanych
SPF przygotowała również specjalny dokument adresowany dla różnego rodzaju inspektorów budowlanych, aby dokonać ujednolicenia norm i wymagań względem aplikacji piany poliuretanowej. Poradnik ma być swego rodzaju papierem lakmusowym w stwierdzaniu poprawności wykonanych prac, sposobu pobierania i oceny próbek. Ponadto zostały w nim zawarte szczegółowe wytyczne związane z zabezpieczeniem miejsca prowadzonych prac przez ekipy natryskowe.

Wytyczne dotyczące wentylacji podczas instalacji wewnątrz
Dokument zwraca uwagę na zachowanie środków bezpieczeństwa, które należy zastosować podczas aplikacji piny poliuretanowej wewnątrz obiektów: odzież ochronna, informacja mieszkańców o zastosowaniu dodatkowych środków bezpieczeństwa, sposób wentylacji pomieszczeń (obiekty komercyjne i prywatne).

{AG}2014-01-30/4{/AG}

Poradnik wzorowej pracy
Dokument adresowany do wykonawców izolacji natryskowej, który ma pomóc w podniesieniu jakości wykonywanych usług. Zostały w nim omówione:
– zagadnienia dotyczące stosowania systemów pian poliuretanowych (by uzyskać wzorcowy efekt izolacji),
– kwestie BHP i zagrożenia dla zdrowia,
– na co zwracać uwagę przed kontrolą inspektorów budowlanych,
– sprzęt,
– aplikacja: przygotowanie, proces, finalizacja prac,
– dokonywanie pomiarów,
– procedury alarmowe i względy pożarowe,
– przykłady realizacji.

{AG}2014-01-30/5{/AG}

Poradnik dla branży obiektów pasywnych i energooszczędnych
W branży domów pasywnych i energooszczędnych niemal nieodzownym elementem jest idealna izolacja, którą daje piana poliuretanowa. Dokument, który został przygotowany przez SPF jest kompendium wiedzy, argumentów za stosowaniem piany poliuretanowej. Jest także rozprawą z nieprawdziwymi informacjami podkreślanymi przez konkurencyjne branże dla piany poliuretanowej.

Specjalistyczne realizacje
Wśród dokumentów przygotowanych przez Koalicję Na Rzecz Piany Poliuretanowej (SPF) nie zabrakło informacji na temat trudnych realizacji, którymi są np. aplikacje na strychach bez wentylacji. Są to rozwiązania konsultowane przez wykonawców i projektantów, poparte licznymi testami.

{AG}2014-01-30/6{/AG}

Zmniejszenie strat energii
Piana poliuretanowa pozwala zmniejszyć zużycie energii aż do 40%. Mostki, luki, dziury – te wszystkie nieszczelności to strata środków związanych z ogrzewaniem (zima) i wentylacją (lato). Dokument pokazuje obrazowo, jak można zaoszczędzić stosując pianę poliuretanową.

{AG}2014-01-30/7{/AG}  

Źródło: American Chemistry Council