Dom jednorodzinny – Jak zmniejszyć koszty za energię?

7 sierpnia 2013 Wyłącz przez puonlineadm

Zmniejszenie kosztów na ogrzewanie domów pianka poliuretanowaW czasach, gdy nic nie wskazuje na gwałtowny spadek cen energii każdy z nas próbuje szukać oszczędności na własną rękę. Jednym  z najprostszych sposobów zmniejszania kosztów za energię jest po prostu jej racjonalniejsze zużywanie. Najpierw jednak należy zainwestować w odpowiednie środki, aby następnie cieszyć się efektami, w postaci mniejszych rachunków, jednakże oszczędzanie energii to niestety nie chwilowy trend, ale konieczność.

Do najbardziej kosztownych sposobów, ale również najbardziej efektywnych należy zaliczyć dodatkową termoizolację budynku, która pozwoli nam zachować na dłużej ciepło. Szacuje się również, że koszt termoizolacji domu jednorodzinnego zwraca się już po około 2 latach. Najczęściej dodatkowej termoizolacji wymagają strychy oraz poddasza budynków, na których często próbujemy oszczędzić podczas fazy budowania domu. Eksperci uważają, że zła izolacja budynku może powodować nawet 30 % straty energii, dlatego tak ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie.

Jednakże na zachowaniu ciepła w środku budynku zalety odpowiedniej termoizolacji się nie kończą. Właściwie wykonana, pozwala nam również zabezpieczyć dom przed dostawaniem się ciepła do wnętrza podczas upalnych dni. Powoduje to oczywiste korzyści związane np. ze zmniejszeniem czasu użytkowania urządzeń klimatyzujących, a co za tym idzie oszczędności za rachunki z tytułu zużycia energii elektrycznej.

Warto również zastanowić się nad sposobem użytkowania oraz jakością urządzeń RTV oraz AGD, których używamy na co dzień. W dobie, gdy w niemal każdym domu znajduje się kilka telewizorów, komputerów czy telefonów komórkowych, ważne jest aby pamiętać o podstawowej zasadzie wyłączania urządzeń ze stanu czuwania oraz odłączania ładowarek po zakończeniu procesu ładowania.  Zaszczepienie tych dobrych nawyków wśród domowników może powodować oszczędności  w wysokości 250-350 zł w ciągu roku. Należy zwrócić jeszcze uwagę na klasy energooszczędności lodówki, zmywarki czy pralki, z których korzysta nasza rodzina. Lodówka pracuje bowiem 24 h na dobę i 7 dni w tygodniu, dlatego ważne jest aby kupić odpowiednią, która będzie służyła wiele lat i pozwoli nam oszczędzać energię.

Obecnie najlepszym zakupem są urządzenia o klasie energooszczędności A++, które pozwalają nam na zwrot kosztów zakupu w postaci mniejszych rachunków za prąd, już po kilku latach. Trzeba jednak pamiętać, że bardziej od kosztów zakupu liczą się koszty za energię, które łatwo możemy obniżyć racjonalnie używając nasz sprzęt AGD. Zastanówmy się zanim włożymy do pralki tylko jedną rzecz oraz czy naprawdę opłaca się włączać zmywarkę dla dwóch talerzy ?

Jak zaoszczędzić na energii w domu jednorodzinnym

A co z energooszczędnymi żarówkami ? Faktem jest, iż zużywają one nawet do 80% mniej prądu w porównaniu do tradycyjnych żarówek, ale również ich cena różni się znacznie od poprzedniczek, co odstrasza potencjalnych klientów przed ich zakupem. Warto jednak zastanowić się, czy w pomieszczeniu, w którym chcemy zainstalować żarówki energooszczędne będziemy często przebywać i palić światło, gdyż częste wyłączanie i załączanie do pracy tych żarówek może powodować ich szybsze zużywanie. Poprawnie używana świetlówka może funkcjonować 10 razy dłużej od zwykłej żarówki, a wiec jej trwałość może wynieść nawet 12 lat.

Świetlówki powodują również znacznie mniejszą emisję ciepła, co w efekcie sprawia iż temperatura w pomieszczeniu, w którym są używane nie wzrasta znacząco. Obecnie najlepszym rozwiązaniem na rynku pod względem oszczędności energii są żarówki LED, które są dwukrotnie bardziej energooszczędne od świetlówek oraz dziesięciokrotnie bardziej od zwykłych żarówek. Dodatkowym ich atutem jest praktycznie zerowa emisja ciepła. Dlatego warto się zastanowić nad tak prozaiczną wydawałoby się czynnością jak wybór żarówki, gdyż korzyści z odpowiedniego wyboru mogą być naprawdę zaskakujące. 

Oszczędności można szukać praktycznie na każdym kroku codziennego funkcjonowania domowników. Banalne czynności, które wykonujemy każdego dnia mogą przyczynić się do zmniejszania kosztów za energię w naszym domu. Podstawą jest, aby dobre nawyki w racjonalnym użytkowaniu energii elektrycznej oraz cieplnej obowiązywały każdego z domowników, dlatego pilnujmy się wzajemnie i zmniejszajmy ogrzewanie podczas snu czy wyłączajmy telewizor, gdy wychodzimy na chwilę do sklepu, ponieważ naprawdę  się to opłaca.

Tagi: mniejsze rachunki za prąd, ograniczenie emisji, oszczędność prądu, budynki energooszczędne, domy pasywne, pianka poliuretanowe