Zgromadzenie Ogólne PU Europe wzywa do ambitnego programu renowacji budynków

Zgromadzenie Ogólne PU Europe wzywa do ambitnego programu renowacji budynków

29 października 2015 Wyłącz przez puonlineadm

9 października 2015 w Poznaniu w hotelu Novotel Centrum odbyło się Zgromadzenie Ogólne PU Europe. Uczestnicy obrad potwierdzili, że renowacja budynków jest kluczowa do realizacji przez kraje członkowskie Unii Europejskiej ambitnych celów w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej, w tym zmniejszenia zależności od importowanych paliw.

W 36 Zgromadzeniu Ogólnym PU Europe wzięli udział eksperci z całej Unii Europejskiej. Gospodarzem tegorocznego spotkania był Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”. Prezes Zarządu “SIPUR” Michał Kalinowski podkreślił, że „decyzja o przeprowadzeniu w Polsce Zgromadzenia Ogólnego organizacji branży poliuretanowej była symboliczna. PU Europe to międzynarodowa federacja zrzeszająca związki branżowe z jedenastu krajów członkowskich Unii Europejskiej, znaczących producentów wyrobów izolacyjnych z poliuretanu oraz dostawców surowców i komponentów do jego wytwarzania. Polskie zasoby budowlane oraz instalacje przemysłowe mają olbrzymi potencjał pozwalający na zmniejszenie kosztów. Wznoszone obecnie nowe budynki nie wykorzystuję w pełni możliwości w zakresie efektywności energetycznej. Niestety dzieje się tak, mimo że na rynku są dostępne wysoce efektywne rozwiązania, z wyrobami poliuretanowymi na czele.”
Kay Hennekens, Prezes PU Europe dodał: “PU Europe monitoruje zużycie energii w domu pasywnym w Brukseli, który został ocieplony wyłącznie przy pomocy poliuretanu. W praktyce budynek ten funkcjonuje jako zero energetyczny. Deweloper potwierdził, że dodatkowe koszty wynikające ze standardu domu pasywnego maleją dla każdej nowej realizacji. Powinno to zachęcić kraje takie jak Polska do wprowadzania ambitnych celów polegających na projektowaniu i wznoszeniu budynków prawie zero energetycznych”
Zdaniem PU Europe nadchodzące zmiany Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) są głównym czynnikiem stymulującym głęboką termo renowację budynków w Europie w celu obniżenia prawie do zera zapotrzebowania budynków na energię do roku 2050.

Maciej Kubanek, Sekretarz Generalny, sekretarz@sipur.pl, tel. 792 208 623
Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”
60-175 Poznań, ul. Kaczeńcowa 22, www.sipur.pl