Izolacja Natryskowa Narzędzia i Maszyny

Urządzenia chłodnicze, płyty warstwowe, profile, dachy? Zobacz Elastopor H

W ramach prezentacji produktów firmy BASF Poliuretany Polska sp. z o.o., zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu poświęconego Elastopor H – piany zamkniętokomórkowej. Produkt jest wykorzystywany w produkcji płyt warstwowych, płyt izolacyjnych, wypełnianiu profili, izolacji rurociągów, w przemyśle chłodniczym i grzewczym.

Czym jest Elastopor?

Elastopor® H jest sztywną pianką poliuretanową o zamkniętych komórkach, o doskonałych właściwościach izolacyjnych, znajdującą różnorodne zastosowanie w ochronie przed wysokimi i niskimi temperaturami

Basf Elastospray – piana sztywna do wypełniania przegródPłyty warstwowe

współczynnikiem przewodności cieplnej, nie znajdującym odpowiednika wśród konwencjonalnych materiałów izolacyjnych. Dobre właściwości mechaniczne i doskonała przyczepność oznaczają, że materiał ma szeroki wachlarz zastosowań. Nawet w postaci cienkiej warstwy jest bardzo dobrym izolatorem.

Systemy Elastopor H są ważnym składnikiem wielowarstwowych elementów konstrukcyjnych (tak zwanych elementów przekładkowych) z poliuretanowym rdzeniem izolacyjnym i metalowymi pokryciami odpornymi na dyfuzję. Elementy takie wykorzystuje się w fasadach i pokryciach dachowych budynków chłodni, magazynów i budynków fabrycznych, a także do budowy kontenerów i zabudowy pojazdów. Elementy bram segmentowych, drzwi i bramy garażowe również mają izolacyjny rdzeń z poliuretanu. Takie metalowe elementy kompozytowe produkuje się metodą ciągłą (dwupasową) lub cykliczną (przy użyciu prasy).

Elastospray – piana poliuretanowa na poddasze izolacyjne

Elementy izolacyjne Elastopor H z elastycznym pokryciem (na przykład aluminiowym lub papierowym) znajdują zastosowanie przy izolowaniu dachów pochyłych, stropodachów i podłóg. Doskonałe właściwości mechaniczne Elastoporu H oznaczają, że można go stosować także w miejscach poddawanych naciskowi, takich jak pokłady samochodowe, tarasy i ogródki dachowe.

Wypełnianie profili aluminiowych pianą poliuretanową

Prostota obróbki ciekłej mieszaniny reakcyjnej oznacza, że materiał może poprzez ekspansję wypełniać profile (np. okiennice i ramy okienne) dowolnego kształtu.

Rury preizolowane systemem Elastospray BASFIzolacja rurociągów

Kolejnym obszarem zastosowania jest izolowanie rurociągów służących do przesyłania energii na duże odległości. Cechami wyróżniającymi Elastopor H są: odporność na wysokie temperatury, trwałość i dobre właściwości izolacyjne i proste metody obróbki. Systemy izolacyjne można nakładać na rurociągi sztywne i elastyczne zarówno metodą ciągłą, jak i przerywaną. Do produkcji rur izolowanych przeznaczonych dla przemysłu chemicznego stosuje się specjalne ognioodporne gatunki Elastoporu H.

Elastospray – pianka natryskowa na dachy z zewnątrz

Pianki należące do systemu Elastospray wytwarza się również w miejscu, gdzie mają być nakładane bezpośrednio na element przeznaczony do zaizolowania – stosuje się tu metodę natrysku lub wylewania pianki. Prace takie można wykonywać w sposób ciągły, nie tworząc żadnych szwów, połączeń lub mostków cieplnych. W efekcie natryskiwane tworzywo zapewnia ochronę przed starzeniem pod wpływem czynników pogodowych i zmianami termicznymi. Głównymi obszarami zastosowania pianek PU produkowanych na miejscu są pokrycia stropodachów w nowych budynkach oraz remonty dachów w starych budynkach i obiektach przemysłowych. W przypadku pianek blokowych bloczki z pianki sztywnej tnie się na płyty lub wycina się z nich elementy kształtowe takie jak kliny i pianki do układania kwiatów.

Chłodnictwo

Produkty Elastopor H są też stosowane do izolowania lodówek i zamrażarek. Już na początku lat 90. ubiegłego wieku BASF opatentowała i wprowadziła na rynek cyklopentan, jako ekologiczny środek porotwórczy przeznaczony do tego rodzaju zastosowań. Obecnie jest to technologia spieniania przyjęta na całym świecie. Najnowsze gatunki poliolu stosowane w Elastoporze H zapewniają najwyższą jakość izolacji i wydajności.

Izolacja bojlerów pianą poliuretanową

System sztywnej pianki poliuretanowej Elastopor H jest też preferowany przy izolowaniu grzejników akumulacyjnych. W branży tej od wielu lat powszechnie stosuje się pianki sztywne, do których spieniania stosuje się wodę. Dzięki tym specjalnym recepturom spienianie może się odbywać bezpośrednio w metalowych płaszczach lub formach do piany na miejscu produkcji elementów służących do dodatkowego zaizolowania zbiorników wody gorącej na placu budowy.