Podsumowanie IV szkolenia Akademii Kumibex

Podsumowanie IV szkolenia Akademii Kumibex

20 grudnia 2013 Wyłącz przez puonlineadm

Podsumowanie szkolenia 17-18.12.2013 r.Całoroczny cykl szkoleń organizowanych w ramach Akademii Kumibex dobiegł końca. Ostatnie z nich, które miało miejsce 17-18 grudnia 2013 r., poświęcone było zagadnieniom serwisu osprzętu i urządzeń dozujących, oraz zastosowaniu piany otwarto i zamkniętokomórkowych. Całość miała miejsce w czterogwiazdkowym hotelu Rezydencja w Piekarach Śląskich.

Pierwszy dzień szkolenia minął pod znakiem merytorycznej dyskusji. Wprowadzeniem stały się prezentacja Pana Michała Kuzi (Kumibex) pt. „pianki otwartokomórkowe vs. Pianki zamkniętokomórkowe – właściwości fizykochemiczne” oraz Pana Piotra Grześkowiaka (Polychem Systems) pt. „pianki otwartokomórkowe vs. pianki zamkniętokomórkowe – zastosowania, kwestie palności, problemy”. Nakreślenie parametrów tych dwóch systemów przez firmy z olbrzymim doświadczeniem (odpowiednio w branży usług oraz produkcji surowców) stało się podstawą dyskusji na temat słuszności ich stosowania, miejsca każdej z nich na rynku termoizolacyjnym.

Podczas panelu dyskusyjnego przyjęto kilka wytycznych, które każda z firm przyjęła jako własne, by w ten sposób ujednolicić wypowiedzi na linii wykonawca-inwestor. Jest to odpowiedź na pojawiające się coraz częściej informacje od inwestorów o wielogłosowości branży termoizolacji metodą natrysku poliuretanu:

1)      Rola współczynnika ʎ – wykonawcy termoizolacji pianą poliuretanową  powinni podawać wartość ʎ uwzględniającą efekt starzeniowy zgodnie z normami EN12667 i EN 12939 dla dużych grubości. Wartości początkowa ʎ, nie będzie używana podczas rozmowy z inwestorem, a w argumentacji należy się skupić zdecydowanie na prezentacji atutów technologii aplikacji pian poliuretanowych.

2)      Reakcja na ogień – zwykle stosuje się termoizolację pianą poliuretanową przegród, z zastosowaniem okładzin zewnętrznych np. płyt g-k, wówczas cała przegroda uzyskuje wartość B-S1-d0. 

3)      Stosowanie folii paroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej
Zgodnie ustalono, że zaleca się stosowanie folii paroizolacyjnej ZAWSZE przy natrysku pian poliuretanowych od strony wewnętrznej budynku, zarówno dla pian otwarto i zamkniętokomórkowych. Ten relatywnie niski koszt w odniesieniu do całej inwestycji, pozwala na kontrolę migracji pary wodnej.  

4)      Obliczenia – Każdy wykonawca powinien opierać swoje wypowiedzi z klientem o przeprowadzoną analizę cieplno-wilgotnościową, którą może się posiłkować w rozmowie z inwestorem (zwłaszcza jeśli chodzi o punkt rosy).

W dalszej części dnia podjęto dyskusję na temat obowiązkowej certyfikacji firm wykonujących izolacje natryskowe. Certyfikacja jest odpowiedzią na pojawiające się głównie w Holandii zarzuty wobec branży pian poliuretanowych. Weryfikacja wykonawców zwłaszcza pod kątem przestrzegania zasad BHP, będzie stanowić barierę ochronną dla branży, i pozwoli usunąć jakiekolwiek negatywne informacje na temat technologii, które najczęściej są spekulacjami wysuwanymi przez konkurencję. Dzień zakończono uroczystą kolacją, która była okazją do wymiany doświadczeń, podczas której odbył się efektowny pokaz barmański, wykonany przez V-ce Mistrza Świata wśród barmanów.

Dzień drugi w całości został poświęcony tematyce serwisu urządzeń dozujących oraz osprzętu. Omówiona została budowa i zasada działania głowic natryskowych,  grzałek hybrydowych, układu pomp wysokiego ciśnienia,  pomp transferowych, oraz bloków kontroli elektronicznej. Każdy element został rozłożony na części pierwsze, omówiony, i następnie złożony. Każdy z uczestników poznał w jaki sposób może samodzielnie wykonać serwis urządzeń i osprzętu, a w trakcie przerw samodzielnie spróbować serwisu czy podpytać specjalistów o szczegóły.

Cykl szkoleń w ramach Akademii Kumibex w roku 2013 został zakończony. Jest to jedyne tego typu szkolenie w Polsce, które stara się przekazywać poprawną wiedzę na temat technologii bez jakichkolwiek wskazań handlowo-marketingowych. Cztery szkolenia, w których uczestniczyło w sumie blisko 250 osób miało za zadanie przede wszystkim pomóc nowym wykonawcą nabrać pewności w branży, doświadczonym firmom zweryfikować swoją wiedzę i dopracować szczegóły, a wielu zainteresowanym podjąć decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Galeria {AG}2013-12-20/galeria{/AG}