Podsumowanie szkolenia praktycznego z natrysku pianki poliuretanowej

Podsumowanie szkolenia praktycznego z natrysku pianki poliuretanowej

15 maja 2013 Wyłącz przez puonlineadm

Podsumowanie szkolenia praktycznego z natrysku pianki Pur

W minionym tygodniu odbyło się praktyczne szkolenie z natrysku pianki poliuretanowej, którego organizatorem była firma Kumibex sp. z o.o. Partnerami przedsięwzięcia były firmy Basf, Bayer MaterialScience,  Solvay, Huntsman. Spotkanie odbyło się 9-10 maja w hotelu Neo w Tarnowskich Górach  (obok Parku Wodnego). Chociaż oferta szkoleń z obsługi reaktorów coraz częściej pojawia się na rynku, o tyle szkolenia z natrysku pianki poliuretanowej (bez własnego sprzętu i komponentów) praktycznie nie istnieją (głównie ze względu na wysokie koszty).

Innowacyjnym rozwiązaniem jest cykl tegorocznych szkoleń Akademii Kumibex obejmujących: zagadnienia przygotowania się do aplikacji (zima), praktyczne porady z zakresu aplikacji (wiosna), rozwiązywanie problemów w czasie aplikacji (lato), serwis (jesień). Pierwsze szkolenie o którym pisaliśmy w lutym (czytaj tutaj) ze względu na tematykę ,było adresowane do właścicieli firm (omówienie businesplanu, kosztów, etc.) i cieszyło się zainteresowaniem firm z całej Polski.

Specjalista zamiast wyrobnika
Obecne szkolenie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, ponieważ liczba uczestników była jeszcze większa, oraz pojawił się nowy partner (BASF) którego reprezentował Pan Jarosław Kuna. Tego typu wymiana wiedzy (producent-wykonawca, wykonawca-wykonawca, dystrybutor sprzętu-wykonawca) wypływa pozytywnie nie tylko na wiedzę uczestników szkolenia, ale również na ich umiejętności. Co więcej tego typu szkolenia pozwalają jednoczyć wykonawców Izolacji, by stawiać wspólnie czoła: klasycznym metodą Izolacji, ciągłym obniżką cen usług, używaniu surowców bez aprobat, fałszywej argumentacji konkurencyjnych branż. Najciekawszym wyznacznikiem atrakcyjności szkolenia był fakt, że uczestniczyły w nim osoby z firm które od lat wykonują natrysk (poprawa umiejętności), młode firmy, oraz osoby które chcą dopiero rozpocząć działalność z pianką pur.

Szkolenie krok po kroku
Po rejestracji uczestników szkolenia – których tym razem dopisało 47 – Pan Michał Kuzia w imieniu organizatorów przywitał przedstawicieli firm wykonawców Izolacji z całej Polski. Właściwą część szkolenia (przygotowanie teoretyczne) rozpoczął Pan Leszek Chwalisz (Solvay), który omówił rodzaje oraz czynniki spieniające do pianek natryskowych. Następnie Pan Konrad Jankowski (Bayer MaterialScience) podjął temat przygotowania podłoża pod natrysk pianki oraz zabezpieczenia prowadzenia prac Natryskowych. Pan Michał Kuzia (Kumibex) omówił parametry aplikacji i warunków atmosferycznych, skupiając się na analizie punktu rosy, doborze podkładów do „trudnych” powierzchni, możliwościach dotryśnięcia nowej piany na starą, czy techniki natrysku pianki w zależności od przegrody i typu pianki. Po krótkiej przerwie Pan Łukasz Pasek (Kumibex)zaprezentował urządzenia dozujące do natrysku pianki poliuretanowej, oprzyrządowanie reaktorów, niezbędne media potrzebne do prowadzenia prac oraz omówił  stanowiska personelu i ich zadania w brygadzie natryskowej.

Drugi blok szkolenia teoretycznego, dotyczył najczęściej popełnianych błędów w aplikacji oraz bhp. Pan Michał Kuzia (Kumibex) omawiając błędy aplikacji skupił się na przyczynach i rozwiązaniach problemów tworzących się pęcherzy pomiędzy warstwami pianki, występujących nadmiernych skurczach i pękaniach piany, zbyt porowatej powierzchni pianki, oraz zwiększonej nasiąkliwości pianki zamknieto-komórkowej. Podczas tego wykładu zostały omówione również problemy ze sprzętem (reaktor, pompy transferowe, węże, pistolet), oraz z warunkami atmosferycznymi (niska temperatura, wysoka wilgotność, silny wiatr). Część dotyczącą BHP poprowadził Pan Sławomir Wysocki (Huntsman), który omówił zagrożenia przy natrysku poliuretanów (wpływ MDI na człowieka, analiza miejsc prowadzenia natrysków pod kątem zagrożeń aerozolem MDI,  obsługa urządzeń a praca z MDI).

Po serii wykładów na temat pianki poliuretanowej, przyszedł czas na rozluźnienie atmosfery – na uczestników czekała niespodzianka – którą tym razem był trening na strzelnicy przy użyciu broni 9mm. Poziom adrenaliny tym bardziej podskoczył, gdy okazało się, że strzały do tarczy będą punktowane. Dzień pierwszy został zakończony uroczystą kolacją, która była okazją do nawiązania nowych kontaktów businessowych.

Dzień drugi
Dzień drugi był w całości poświęcony praktyce: wprowadzenie bhp Pana Michała Michalewicza (Kumibex), próby natrysku pianki zamkniętokomórkowej przez uczestników na powierzchni płaskiej, oraz na powierzchni w kształcie litery „L” imitującej przejście ściana-podłoga. Część praktyczna dała olbrzymie możliwości: trening natrysku, omówienie działania reaktorów i osprzętu ze specjalistami, porównanie komponentów różnych producentów, wymiana doświadczeń między ekipami natryskowymi. Sprzęt zapewniła firma Kumibex, natomiast partnerzy BASF, Bayer MaterialScience, Solvay, Huntsman dostarczyli komponenty.

Każdy uczestnik, który wykonywał natrysk był oceniany ze swojej pracy (natrysk pianki wysokości 4 cm, z dopuszczalną tolerancją 1cm). Co ciekawe egzamin przechodziły pozytywnie osoby, które tryskały po raz pierwszy (wcześniejsze doświadczenie z branży lakierniczej), a nieliczne firmy ze sporym doświadczeniem bały się podejść do testu. Drugą częścią egzaminu był test wyboru, którego pytania zostały opracowane na podstawie wykładów prowadzących.

Jako Portal Izolacji Natryskowych cieszymy się, że technologia Izolacji pianką pur jest rozwijana i popularyzowana w Polsce. Na Zachodzie Europy oraz w Stanach Zjednoczonych jest to wiodąca forma Izolacji (głównie ze względu na szybkość i znakomite właściwości). 

Pu-online.pl
{AG}2013-5-9-10{/AG}

Tagi: Ocieplenia, Remont dachu, Natrysk pianki, Hydroizolacja, Pianka poliuretanowa, Pianka natryskowa, Termoizolacja, Elastomer, Piana pur, Maszyny do pianki pur, Sprzęt graco, Dystrybutor graco, Natrysk pianki poliuretanowej, Izolacja poddasza, Izolacje natryskowe, Maszyny do pianki poliuretanowej, Maszyny graco, Maszyny gusmer, Maszyny natryskowe, Pianka otwartokomórkowa, Pianka pur, Polimocznik, Polyurea, Powłoki natryskowe, Reaktor do pianki, Systemy dozujące, Wlew pianki, Pianka zamkniętokomórkowa