Podsumowanie szkolenia: zastosowania technologii docieplenia natryskowego pianą poliuretanową w świetle nowych przepisów prawnych

Podsumowanie szkolenia: zastosowania technologii docieplenia natryskowego pianą poliuretanową w świetle nowych przepisów prawnych

3 września 2014 Wyłącz przez puonlineadm

W dniach 28-29 sierpnia odbyło się szkolenie organizowane przez firmę Purtech Poland sp z o.o. wyłącznego dystrybutora amerykańskiej piany Quadrant, oraz firmę Asteco. Spotkanie zostało zorganizowane w trzy-gwiazdkowym hotelu „Pańska Góra” w Jaworznie, i wzięło w nim udział ponad dwadzieścia firm całej Polski.

Seminarium rozpoczął Pan Mariusz Boba, który odpowiedzialny jest w firmie Purtech Poland za import i export, oraz sprzedaż krajową i międzynarodową systemów pian poliuretanowych firmy Quadrant. W prezentacji została przedstawiona firma Quadrant: jej działalność w Polsce i na świecie, historia firmy, oraz gama produktów. Firma Purtech Poland obecnie zajmuje się dystrybucją piany poliuretanowej otwarto komórkowej Quadfoam 500, i budowaniem marki w Europie Środkowo-Wschodniej. Zgodnie z obietnicą firma zamierza w najbliższych latach poszerzyć swoją ofertę produktową również o piany zamknięto-komórkowe, oraz powłoki.

Drugą prezentację poprowadził Pan Tomasz Strugaru (Purtech Poland sp. z o.o.), który podjął się próby przedstawienia techniki aplikacji piany poliuretanowej. Pan Strugaru zwrócił uwagę na odpowiednie przygotowanie sprzętu, zabezpieczenie inwestycji od strony inwestora zwłaszcza w przypadku realizacji na zewnątrz budynku, oraz od strony wykonawcy (folie, dmuchawy, nagrzewnice). Kolejno przedstawione zostały reguły związane z przygotowaniem surowców (dobór odpowiednich parametrów wynikających z karty technicznej, temperatur otoczenia, i podłoża, mieszanie surowców) a także aplikacją piany (odległość głowicy od podłoża, dobór dyszy do natrysku, poprawienie przyczepności piany poprzez natrysk minimalnej grubości pierwszej warstwy).   

Kolejną prezentację poprowadził Pan Jan Moksik z firmy Asteco Polska sp. z o.o. który przybliżył profil działalności firmy (sprzedaż urządzeń do malowania, tynkowania, natryskiwania), a także zalety nowej linii urządzeń Graco – Reactor2.

Ostatnią prezentację poprowadził Pan Piotr Stec z firmy Wieliterm, który nie jest związany z żadną firmą izolacji natryskowych PU. Pan Stec na co dzień zajmuje się profesjonalnym doradztwem energetycznym (audyty, świadectwa i certyfikaty energetyczne, usługi projektowe). W swojej prezentacji starał się przedstawić firmom wykonującym izolacje natryskowe poliuretanem, punkt widzenia inwestora, oraz architekta. Zwrócił uwagę na zagadnienia techniczne związane z transportem ciepła, cechy materiałów izolacyjnych dostępnych na rynku, oraz negatywny lub pozytywny wpływ pustki powietrznej w przegrodzie. Pan Stec podniósł również problem mostków termicznych, które mogą się pojawić np. na krokwiach dachu skośnego, oraz jak ich uniknąć. Zakończeniem prelekcji było wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na panel dyskusyjny, który prowadzony był przez  prelegentów do których dołączył również Pan Konrad Jankowski, przedstawiciel firmy Bayer MaterialScience. Dyskusja dotykała tematów zarówno w zakresie optymalnego przetwarzania surowców w zależności od warunków atmosferycznych, jak również konserwacji sprzętu dozującego, czy potrzeby zrzeszania wykonawców. Po raz kolejny wartościowym okazało się spojrzenie osoby spoza branży. Pan Piotr Stec zauważył, że promocja technologii jako takiej musiałaby być organizowana przez związek skupiający dostawców surowców. Pojedynczy wykonawca nie ma środków, i interesu na reklamę w całym kraju, której dodatkowym efektem byłaby promocja technologii. Promocja izolacji natryskowych PU bez partycypacji w kosztach całej branży, byłaby niesprawiedliwa, a jej efekty nieracjonalnie dzielone.

Warto również podkreślić, że przedstawiciel firmy Wieliterm zachęcił każdego wykonawcę do przeliczania przegród budowlanych przed przystąpieniem do realizacji, oraz rzeczowej rozmowy z klientem popartej konkretnymi wyliczeniami. Po stronie firmy wykonawczej, która uczciwie podchodzi do inwestora jest wskazanie wykresu przy jakiej grubości izolacji osiągnie odpowiedni poziom energetyczny budynku, zwłaszcza przy grubościach 30, 40 cm izolacji.

Pierwszy dzień został zakończony uroczystą kolacją, która była znakomitą okazją do wymiany doświadczeń między wykonawcami oraz osobami zainteresowanymi wejściem w branżę. Atrakcją wieczoru – jak przystało na dostawcę amerykańskiej piany – było kasyno, i konkursy z nagrodami w których każdy uczestnik mógł sprawdzić swoje szczęście.

Drugi dzień szkolenia był w całości poświęcony praktyce. Na każdego uczestnika czekał kombinezon Tyvec, maseczka przeciwpyłowa oraz okulary ochronne. Nowością wśród szkoleń organizowanych w Polsce była możliwość aplikacji piany na prawdziwym poddaszu (u inwestora).

Galeria

{AG}2014-09-02{/AG}

Tagi: quadfoam, piana poliuretanowa, otwarta komórka, purtech