Wywiady

Podsumowanie szkolenia z pian i powłok Synthesii

W dniu 20 czerwca w Tarnowskich Górach odbyło się szkolenie z zakresu pian i powłok poliuretanowych. Organizatorem były firmy: Synthesia Espanola (największy producent systemów natryskowych), Graco BVBA (światowy lider urządzeń do transmisji płynów) oraz firma Kumibex sp. z o.o. (specjalizowany dystrybutor sprzętu do natrysku pian i powłok poliuretanowych). Po krótkim przywitaniu o godz. 10.00, swoją prezentację miał Pan Rafael Reyes (Synthesia), który dokonał zarysu działalności firmy oraz przedstawił jej kluczowe produkty. W skład Synthesii Espanoli wchodzą: Synthesia Internacional, Poliuretanos, Huurre, Synthecoat, Synthesia Panama, Synthelast, Synthesar, Synthene, Multiquimica, SUCCO, Tecnoexport Ing.

Firma sprzedaje zarówno półprodukty do wytwarzania komponentów, jak również gotowe produkty: sztywne płyty laminowane, płyty warstwowe ze stali, powłoki i żywice, systemy PU dedykowane dla Ameryki Łacińskiej, elementy obuwia wykonane z PU, i inne.

Badania prowadzone w najlepszych laboratoriach oraz własna kadra specjalistów sprawia, że produkty Synthesii mają zawsze powtarzalną jakość, a wieloletnie doświadczenie ukierunkowane na klienta dostarcza szeroką paletę produktów dopasowanych nawet do szerokości geograficznej czy pory roku (np. osobny system pian na wiosnę, lato, jesień).

Prezentację na temat poszczególnych produktów Synthesii na rynku polskim poprowadził p. Michał Kuzia (Kumibex sp. z o.o.) prezentując kolejno rodziny produktów:

Rodzaje pianek PUR

– PoliuretanSpray® [λ = 0,23 W/mK deklarowany wg raportu z badań ITB nr 0710/11/200NK, a po 20 latach λ = 0,27 W/mK, nasiąkliwość po 28 dniach zanurzenia wynosi do 0,7%]. Pianka o strukturze zamkniętokomórkowej dostępna jest w czterech mutacjach:

 • S-303 (33-37 kg/m3),
 • S-353 (37-43 kg/m3),
 • S-403 (43-50 kg/m3),
 • S-503 (50-60 kg/m3).

FonoSpray® system otwartokomórkowy do izolacji akustycznych

FonoSpray® system otwartokomórkowy do izolacji akustycznych, dostępny w trzech mutacjach:

 • S-904 (12±2 kg/m3,, reakcja na ogień B S1 D0),
 • S-907 (60±10 kg/m3, reakcja na ogień F),
 • S-905 (12±2 kg/m3, reakcja na ogień B S1 D0).

TermoSpray system otwartokomórkowy do izolacji termicznych

TermoSpray system otwartokomórkowy do izolacji termicznych o gęstości 9±1 kg/m3 [wytrzymałość 10±3 kPa, współczynnik przewodzenia ciepła 10ºC UNE-EN 12667, λ=W/mK  0.036. Zaletą piany jest oszczędność energii, ponieważ system wymaga mieszania jedynie 10 min przed aplikacją].

 • UreSpray®, powłoka znajdująca zastosowanie w izolacjach dachów, balkonów, tarasów, kuchnii, łazienek, podłóg, kanałów i tuneli, zbiorników wodnych, tamach, oczkach, zabezpieczeń konstrukcji betonowych. System dostępny w trzech mutacjach:
 • UreSpray® (czysty polimocznik)
 • UreSpray® PU (powłoka poliuretanowa)
 • UreSpray® Hybrid (hybryda polimocznikowo-poliuretanowa)

Parametry systemów, przygotowanie podłoża, aplikacja pianki

Pan Michał Kuzia zwrócił uwagę zarówno na parametry systemów, przygotowanie podłoża, aplikację, oraz możliwe problemy związane z warunkami pogodowymi, jak również proponowane rozwiązania sprzętowe firmy Graco.

MiniSpray® – najmniejszy system do reperacji powierzchni z pian i powłok

Po krótkiej przerwie kawowej, która była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń między wykonawcami izolacji metodą natryskową, swoją prezentację poprowadzi Pan Michał Michalewicz. Pan Michalewicz omówił nowy produkt firmy Kumibex, którym jest MiniSpray® – najmniejszy system do reperacji powierzchni z pian i powłok. Pistolet znajduje zastosowanie w natryskowych powłokach antykorozyjnych, izolacjach wodochronnych, termoizolacjach, szybkich naprawach pokryć dachowych wykonanych w technologii hydrodynamicznego natrysku pianku pur, miejscowych uszczelnieniach pokryć dachowych wykonanych w tradycyjnej technologii, uszczelnianiu obróbek blacharskich, wywinięć, kominów. MiniSpray® pozwala również na tworzenie form i makiet, opakowań – doskonała alternatywa dla reaktorów.

System MiniSpray® – co wchodzi w skład?

System MiniSpray® w skład którego wchodzi: pistolet, sprężarka, tłoczyska, miksery posiada również pojemniki pozwalające na dozowanie w stosunkach 1:1, 1:2, 1:3, 1:4.

Po części teoretycznej odbył się praktyczny pokaz natrysku omawianych systemów: PoliuretanSpray®, TermoSpray®, UreSpray®. Każdy z uczestników mógł się przekonać nie tylko teoretycznymi, ale również praktycznymi atutami systemów. Czas aplikacji był również okazją do zadawania pytań Panu Łukaszowi Paskowi z zakresu obsługi urządzeń i osprzętu Graco. Całość jednodniowego szkolenia zakończył wspólny obiad, oraz dyskusja na temat systemów. Firma Kumibex zapraszamy do składania zapytań ofertowych omawianych systemów firmy Synthesia, a także sprzętu firmy Graco. Zainteresowanych wypróbowaniem piany TermoSpray prosimy o kontakt z działem handlowym z działem handlowym firmy Kumibex.