Pianki zamkniętkomórkowe i otwartokomórkowe

Pianki zamkniętkomórkowe i otwartokomórkowe

22 kwietnia 2012 Wyłącz przez puonlineadm

Typowe systemy natryskowe pianek poliuretanowych  zawierają wiele związków chemicznych , które z zasady podzielone są na dwa  komponenty :

ISO –  ciemnobrązowa, o słabym zapachu ciecz zwana potocznie izocyjanian lub MDI

POLY- mieszanina cieczy potocznie zwana żywicą poliolową  zawierająca polieterowe  lub  poliestrowe poliole, środki spieniające dodatki silikonowe oraz katalizatory.

W wyniku zmieszania ISO i POLY otrzymujemy brązową miksturę, która w przeciągu kilku sekund zaczyna się  pienić . Środek spieniający – porofor  tworzy pęcherzyki, które formułują się  jako struktury zamknięte lub otwarte  tworząc  trwałą  strukturę  polimerową.

W związku z różnymi typami struktury – zamknięto komórkową i otwarto komórkową uzyskujemy dwa typy pianek.

PIANKI ZAMKNIĘTOKOMÓRKOWE

W strukturze zamknięto komórkowej – pęcherzyki mają strukturę zamkniętą wypełnioną poroforem- najczęściej gazem szlachetnym o niskim współczynniku  przewodzenia ciepła ( λ = 0,019 -0,025  W/m2K  ) Pęcherzyki są zamknięte dzięki czemu pianka nie nasiąka wodą oraz doskonale izoluje termicznie. Nie wchłania pary wodnej i nie wykrapla się kondensat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Typowa gęstość pianek zamknięto komórkowych wynosi minimum 30 kg/m3. W zaaplikowanym wyrobie często przekracza 40 kg/m3 co powoduje że materiał jest zwarty sztywny i doskonale izoluje termicznie oraz chroni przed wodą. Pianki zamknięto komórkowe stosowane są wewnątrz budynków oraz na zewnątrz jako :

– izolacje termiczne poddaszy

– izolacje termiczne i wodochronne fundamentów

– izolacje termicznee i wodochronne posadzek pod ogrzewania podłogowe

– izolacje termiczne i wodochronne dachów

Natryskuje się zwykle w kilku warstwach tak aby jedna warstwa nie przekracza grubości 4 cm .

 

PIANKI OTWARTOKOMÓRKOWE

Struktura otwartokomórkowa – pęcherzyki przenikają się wzajemnie tworząc  strukturę gąbczastą  ale w miarę sztywną wypełnioną powietrzem ( λ = 0,037 -0,040   W/m2K ). Pianka powstaje w bardzo burzliwej reakcji, w której w wyniku dużej zawartości wody w POLY po zmieszaniu z ISO  następuje jej gwałtowne podgrzanie i odparowanie tworząc strukturę pianki otwartokomórkowej. Piankę natryskuje się najczęściej w jednej „grubej” warstwie, która może dochodzić do 15-18 cm. Należy zwrócić uwagę, aby podczas spieniania nie powstawały „duże” pęcherze powietrza , które pogarszają izolację.

 Pianki otwartokomórkowe stosowane jako izolacja termiczna przegród budowlanych powinna być chroniona przed wpływem wilgoci  systemem folii paroizolacjyjnych i paroprzepuszczalnych tak aby kondensat pary wodnej nie wnikła w strukturę pianki lub gdy powstanie zawilgocenie mogło odparować w miesiącach letnich przez folię paroprzepuszczalną.