Strzał w kolano wykonawców izolacji pianką pur

Strzał w kolano wykonawców izolacji pianką pur

28 maja 2013 Wyłącz przez puonlineadm

Strzał w kolano wykonawców izolacji pianką poliuretanowąCoraz częściej napływają do naszej redakcji informacje od wykonawców z dużym doświadczeniem, na temat firm które przedstawiając swoją ofertę inwestorowi, nie zachowują podstawowych zasad branży. Niniejszy artykuł ma formę przewodnika zarówno dla nowych firm wykonawczych, jak również dla inwestorów – jako swego rodzaju papier lakmusowy wyznaczający jakość firmy.

Puste argumenty.
Najczęstszym grzechem działu handlowego firm zajmujących się natryskiem pianki pur jest stosowanie argumentów, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Powodem takiego zachowania zazwyczaj jest brak niezbędnej wiedzy z zakresu technologii.

Pan Piotr Jóźwin (PHU Domino, woj. dolnośląskie) podaje kilka przykładów: „Przy pianie otwarto-komórkowej stosowanie argumentów związanych z nasiąkliwością, oporem dyfuzyjnym czy klasyfikacją ogniową piany samej w sobie nie powinny być brane pod uwagę. Moim zdaniem, należy zawsze wykonać obliczenia i przedstawić je klientowi zaznaczając jakie parametry uzyskamy poprzez zastosowanie Izolacji w oparciu o konkretny system. Klasyfikacja ogniowa powinna być podawana dla konkretnej przegrody (np. zakończonej płytą g-k). Natomiast kwestia dyfuzyjności i nasiąkliwości jest wtórna i zamiast ją podkreślać, powinniśmy się skupić na promowaniu technologii niż różnic między wykonawcami”.

Oczywiście pianka poliuretanowa w odniesieniu do klasycznych metod Izolacji posiada wiele zalet, do których możemy zaliczyć np.: brak łączeń, energooszczędność, wysokie parametry termoizolacyjne, trzymanie parametrów termicznych, wodoszczelność (z/k), trzymanie wymiaru, doskonała przyczepność do podłoża, łatwość Izolacji miejsc skomplikowanych, odciążenie konstrukcji, poprawa klimatu w budynku.

Co rzeczywiście jest tryskane?
Ważnym jest, aby każda firma wykonująca izolację pianką pur posiadała na miejscu realizacji usługi niezbędne dokumenty. Do takich możemy zaliczyć oznakowanie produktu zawierające: nazwę produktu, nazwę producenta (dystrybutora), rok produkcji, reakcję na ogień, współczynnik przewodzenia ciepła lub opór cieplny dla grubości, Kod zawierający informacje o produkcie.  Kolejnym dokumentem jest karta techniczna wyrobu TDS posiadająca informacje o wyrobie: nazwa, adres producenta, przeznaczenie, warunki i ograniczenia aplikacji, warunki składowania, czas przydatności, stosunek dozowania, specyfikacja systemu, warunki transportu.
Dobrą praktyką powinno być również stosowanie komponentów jednego systemu producenta. (Nie należy mieszać izocyjanianu i poliolu różnych dostawców). Niedopuszczalną praktyką jest wprowadzanie klienta w błąd przez przedkładanie aprobat innego producenta.

BHP
Pytając o jakość firmy powinniśmy również zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownicy mający kontakt z MDI i TDI powinni posiadać odzież chroniącą: drogi oddechowe (maski twarzowe z pochłaniaczami, lub dopływem powietrza), skórę (jednolity kombinezon, obuwie ochronne, rękawice pozwalające swobodnie operować narzędziami), oczy (okulary ochronne, środki do przemywania oczu), nakrycie głowy zabezpieczające głowę i szyję.

Brygada prowadząca natrysk powinna posiadać aktualne badania lekarskie, zaświadczenia o przebytych szkoleniach BHP, a w przypadku pracy na dachach – badania lekarskie zezwalające na pracę na wysokości. Pan Michał Michalewicz (Kumibex)

Wejdź na forum izolacji natryskowych

Czystość wykonywanych prac
Detalem na który warto zwrócić uwagę jest również porządek pracującej ekipy, począwszy od pokładu gdzie przechowywany jest reaktor (w jakich warunkach składowane są surowce) a na sprawnym pistolecie do natrysku skończywszy. Każda z firm usługowych powinna zadbać o odpowiednie przygotowanie zarówno podłoża natrysku, ale również jego otoczenia. Np. Jeśli decydujesz się na tryskanie pianki na dachu, powinieneś wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia (np. folię) dla najbliższego otoczenia (np. samochód klienta).

Cena, a jakość
Ostatnią kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest cena. Pojawiają się na rynku tendencje do obniżania ceny za usługę, następnie kupowania gorszych jakościowo surowców. Nowopowstałe firmy na rynku polskim uważają, że jedynym argumentem przetargowym jest cena. Chwała inwestorowi jeśli sądzi inaczej. Obniżanie ceny wpływa nie tylko negatywnie na wykonawcę, ale również na całą branżę. Suche wyliczenia ceny na podstawie grubości piany to za mało. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko sezon, ale cały rok, serwisowanie, pracowników, zabezpieczenia terenu.

Dlaczego jest to takie ważne? Lepiej wykonać mniej prac za lepszą cenę i dać gwarancję klientowi (w oparciu o zastosowanie się do wymagań producenta), niż więcej a źle (wątpliwej jakości surowce, cierpi cała branża). Lepiej przedstawić klientowi mniej argumentów prawdziwych, niż opowiadać bajki.  Zdecydowanie lepiej jest ustalić z klientem racjonalne warunki (np. zaizolowanie poddasza od krokwi do krokwi) niż fikcyjne (np. 25 cm piany w każdym miejscu, którego nie osiągniemy).

Możliwe rozwiązania
Jeśli jesteś inwestorem warto, abyś nie sugerował się najniższą ceną, sprawdzał referencje firmy i jej gotowe realizacje, odwiedził wybraną firmę podczas pracy.

Jeśli jesteś wykonawcą Izolacji natryskowych nie zaczynaj swoich pierwszych prac u klientów, zacznij raczej od rodziny i znajomych, aby nabrać wprawy. Korzystaj ze sprawdzonych komponentów do których posiadasz dokumentację. Pamiętaj twoje zdrowie i zadowolenie klienta jest najważniejsze. Wysoka jakość usługi będzie naturalną reklamą twojej firmy. Nie bój się współpracować z innymi (jeśli masz zlecenie 300 km od firmy, poleć zaprzyjaźnioną firmę).  

Jeśli jesteś dostawcą sprzętu lub surowców, zadbaj aby twój klient nie tylko otrzymał produkt, ale wiedział również jak się z nim obchodzić. Dobrze przeszkolony pracownik będzie dźwignią dla całej branży. Szkolenia, kursy, warsztaty które ubogacają wzmocnią twoją sprzedaż. Bądź daleki od wystawiania autoryzacji wykonawcy za którą nic w rzeczywistości nie stoi.  

Zapraszamy do dzielenia się swoimi opiniami na forum.pu-online.pl.

Pu-online.pl

Tagi:
Ocieplenia
, Remont dachu, Natrysk pianki, Hydroizolacja, Pianka poliuretanowa, Pianka natryskowa, Termoizolacja, Elastomer, Piana pur, Maszyny do pianki pur, Sprzęt graco, Dystrybutor graco, Natrysk pianki poliuretanowej, Izolacja poddasza, Izolacje natryskowe, Maszyny do pianki poliuretanowej, Maszyny graco, Maszyny gusmer, Maszyny natryskowe, Pianka otwartokomórkowa, Pianka pur, Polimocznik, Polyurea, Powłoki natryskowe, Reaktor do pianki, Systemy dozujące, Wlew pianki, Pianka zamkniętokomórkowa