Bezpieczeństwo człowieka i środowiska przy aplikacjach pian i powłok PU – cz. IV

Bezpieczeństwo człowieka i środowiska przy aplikacjach pian i powłok PU – cz. IV

4 sierpnia 2014 Wyłącz przez puonlineadm

pianka-poliuretanowa-stacja-uzdatniania-powietrzaPrezentujemy Państwu kolejną część artykułu o bezpieczeństwie człowieka (ekip natryskowych, mieszkańców), oraz bezpieczeństwa prowadzonej aplikacji. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane dobre praktyki robocze, ochrona zdrowia i bezpieczeństwa, utrzymanie i konserwacja osobistego wyposażenia ochronnego.

Pracownicy, którzy mają kontakt z chemikaliami powinni nosić odpowiednią odzież oraz wyposażenie ochronne. Pierwszym źródłem informacji o ochronie zdrowia i bezpieczeństwa jest karta charakterystyki substancji niebezpiecznej. Każda z ekip aplikujących piany lub powłoki powinna posiadać w miejscu realizacji przynajmniej jeden egzemplarz. O dokument ten może zapytań inwestor, inspektor nadzoru budowlanego, czy pracownik służb ratowniczych.

Ocena osobistego wyposażenia ochronnego
Wybierając wyposażenie ochronne należy brać pod uwagę:
– umiejscowienie zadań związanych z daną pracą (zewnątrz/wewnątrz), czy praca będzie wykonywana ograniczonej przestrzeni, rodzaj dostępnej wentylacji, temperaturę i wilgotność otoczenia, szybkość i kierunek wiatru (w zależności od zastosowania),
– potencjalna możliwość narażenia na działanie chemikaliów przez wdychanie lub kontakt z oczami, czy skórą,
– ilość zastosowanych chemikaliów, sposób dostawy,
– typ prowadzonych prac,
– zużywanie się ochronnego wyposażenia osobistego,
– wpływ odzieży na wykonywane prace (np. rękawice krępujące sprawność ruchową),
– opinię pracowników na temat ochronnego wyposażenia osobistego.

Ochronne wyposażenie osobiste obejmuje:
– odzież ochronną,
– rękawice,
– ochronę oczu i twarzy,
– ochronę dróg oddechowych.

Należy zwrócić uwagę, że skuteczność wyposażenia ochronnego zależy od właściwego wyboru, użytkowania i konserwacji. Zarówno pracodawca i pracownicy powinni rozumieć , dlatego wyposażenie ochronne jest potrzebne, jak się go używa i zdejmuje, jak je konserwować, i jak utylizować.

Odzież ochronna
Użycie odpowiedniej odzieży ochronnej jest niezbędne, ilekroć istnieje możliwość bezpośredniego zetknięcia się z chemikaliami. Odpowiednia odzież ochronna może być różna, zależnie od tego, jaka jest możliwość narażenia. Operatorzy prowadzący natryskiwanie i ich pomocnicy noszą zazwyczaj kombinezony jednorazowego użytku, by zabezpieczyć skórę i odzież przed rozpyloną substancją. Aby ochronić skórę należy nosić środki ochronne tak, by cała skóra była osłonięta, żaden fragment skóry nie może być odsłonięty. Jeżeli nie nosi się aparatu oddechowego z kapturem, wybrać kombinezon z przymocowanym kapturem albo nakryciem głowy chroniącym przed rozpyloną cieczą. W zadaniach, przy których można zostać ochlapanym, wziąć pod uwagę założenie ubioru pokrytego nieprzepuszczalną powłoką, jak na przykład PCW.

Rękawice
Rękawice wykonane z nitrylu, neoprenu, butylu albo PCW mogą na ogół zapewnić adekwatną ochronę przed materiałami PMDI (składnik B). Ochronę przed PMDI uważa się ogólnie za adekwatną ochronę również przed mieszaniną poliolów (składnik A), należy jednak poszukać w Karcie charakterystyki substancji niebezpiecznej (MSDS) wydanej przez producenta konkretnych informacji o ochronie przed mieszaniną poliolów. Należy dysponować wieloma wielkościami rękawic. Rękawica zbyt duża lub zbyt mała dla użytkownika może nie zapewnić właściwej ochrony. Rękawica z tkaniny całkowicie pokryta nitrylem, neoprenem, butylem lub PCW może zapewnić dobrą ochronę operatorom natryskującym.

Ochrona oczu i twarzy
Właściwa ochrona oczu pozwala zapobiec kontaktowi oczu z bryzgami ciekłych chemikaliów, przypadkowymi strugami reagującej pianki, aerozolami i parami, które mogą być obecne podczas natryskiwania, oraz unoszącymi się w powietrzu cząstkami stałymi związanymi z operacjami piaskowania i szlifowania. Rodzaj potrzebnej ochrony oczu zależy od charakteru działalności. Osoby mające do czynienia z ciekłymi chemikaliami w otwartych pojemnikach mogą chronić oczy okularami ochronnymi albo okularami ochronnymi w połączeniu z osłoną twarzy. Soczewek kontaktowych nie należy raczej nosić. Soczewki kontaktowe zwiększają ryzyko podrażnienia oczu przez bryzgi, cząstki stałe unoszone w powietrzu względnie pary i mogą komplikować przemywanie oczu.

Ochrona dróg oddechowych
Podczas pracy z chemikaliami potrzebna jest ochrona dróg oddechowych ze względu na stosunkowo niskie normy zawodowego narażenia dla chemikaliów PMDI (składnik B), a także możliwość narażenia na działanie chemikaliów mieszaniny poliolów (składnik A). Dodatkowe problemy powstają, gdy istnieje możliwość równoczesnego narażenia na działanie wielu chemikaliów. Może być tak, że narażenie na działanie jednej substancji chemicznej jest poniżej normy zawodowego narażenia, podczas gdy narażenie na działanie innej substancji może przekroczyć normy zawodowego narażenia. Dla zminimalizowania narażenia stosowane są równocześnie administracyjne środki kontroli, takie jak harmonogramy pracy i praktyki robocze.

Respiratory są potrzebne, gdy stężenia w powietrzu przekraczają normy zawodowego narażenia, mimo zastosowania technicznych i administracyjnych środków kontroli. Normy zawodowego narażenia zostały ustalone dla wielu chemikaliów, w tym dla niektórych chemikaliów zawartych w większości systemów. Natryskując piankę poliuretanową w zastosowaniach zewnętrznych należy używać respiratorów oczyszczających powietrze. Respiratorów z doprowadzeniem powietrza należy używać w przestrzeniach zamkniętych w zastosowaniach wewnętrznych.

Respiratory oczyszczające powietrze
Całkowicie zakrywające twarz respiratory oczyszczające powietrze, mogą być stosowane przy natryskiwaniu na zewnątrz, gdy koncentracja MDI w powietrzu jest mniejsza od 0.25 części na milion (co równa się 50-krotnej 8-godzinnej normie zawodowego narażenia). Respiratory oczyszczające powietrze usuwają zanieczyszczenia z powietrza poprzez filtrację mechaniczną lub adsorpcje chemiczną. Jakość ochrony zależna jest również od rodzaju wybranego filtru, stanu wkładu, oraz dopasowania respiratora. Dla ochrony przed chemikaliami sprzęt jest wyposażony we wkłady filtracyjne, które chronią przed cząstkami stałymi i parami organicznymi (np. typ A2B2P3 lub równoważny). Maski powinny posiadać znak CE, który świadczy o zgodności z odpowiednimi przepisami EN.

Zatkanie filtrów skutkuje występującymi utrudnieniami w oddychaniu. Natomiast w przypadku zużycia adsorbentu we wkładzie może dojść do przebicia chemicznego, co w efekcie skutkuje przedostaniem się pary chemikaliów. Pracodawca powinien kontrolować częstotliwość wymiany wkładów w filtrach, aby unikać sytuacji w których może dojść do zatkania filtru bądź przebicia chemicznego. Zatkany respirator, albo wykrycie substancji chemicznej podczas noszenia respiratora na podstawie zapachu lub innych oznak wskazują, że respirator może nie funkcjonować prawidłowo. Należy niezwłocznie opuścić obszar robót, by zająć się respiratorem i w razie potrzeby wymienić go albo wymienić wkłady. Narażenie na działanie środka chemicznego podczas noszenia respiratora może być spowodowane albo niecałkowitym uszczelnieniem maski na twarzy, albo przebiciem chemicznym. Jeżeli filtr zatkał się, albo nastąpiło przebicie chemiczne, należy filtr wymienić.

Respiratory oczyszczające powietrze z własnym zasilaniem
Respiratory oczyszczające powietrze, z własnym zasilaniem, to takie, które są wyposażone w zasilaną z baterii dmuchawę, dostarczająca przefiltrowane powietrze do oddychania do maski użytkownika. Maska używana z wspomnianym respiratorem może być maską ciasno przylegającą do twarzy względnie luźno pasującym kapturem. Gdy dmuchawa pracuje, w ciasno dopasowanej masce respiratora panuje nadciśnienie. Gdy dmuchawa zostanie wyłączona, w masce zapanuje podciśnienie.

W przypadku osób noszących ciasno dopasowane respiratory oczyszczające powietrze z własnym zasilaniem konieczne są coroczne próby dopasowania i sprawdzanie przez użytkownika szczelności przed każdym użyciem, gdy w masce panuje podciśnienie (tj. gdy dmuchawa jest wyłączona). W przypadku luźno pasującego kaptura w respiratorze panuje nadciśnienie. Zarówno respirator ciasno dopasowany jak respirator z kapturem również wymagają wymiany wkładów zgodnie z harmonogramem wymiany. Respiratory oczyszczające powietrze, z własnym zasilaniem, są często używane do prac na zewnątrz lub innych.

Istnieje kilka powodów, dla których mogą one być wybierane:
– gdy temperatury na wolnym powietrzu są wysokie, respirator może zapewnić efekt podobny jak klimatyzacja, chłodząc użytkownika i zapewniając mu większy komfort. W przypadku luźno pasującego kaptura PAPR nie są też potrzebne próby dopasowania,
– ponadto, z powodów medycznych lub innych.

Respiratory z doprowadzeniem powietrza lub autonomiczne aparaty oddechowe
Respiratory z doprowadzeniem powietrza są zazwyczaj używane w przestrzeniach zamkniętych w zastosowaniach wewnątrz budynków. Dostarczają one powietrze do oddychania ze źródła zewnętrznego, takiego jak sprężarka, butla ze sprężonym powietrzem, albo niskociśnieniowa pompa podłączona do węża przewodu powietrznego. Respiratory z doprowadzeniem powietrza lub autonomiczne aparaty oddechowe są również nazywane systemami „typu C” albo respiratorami „z przewodem powietrznym”. Respiratory tego typu używane we właściwy sposób mogą zapewnić najlepszą ochronę użytkownika. Sprzęt składa się z ciasno dopasowanej pełnej maski, albo luźno pasującego kaptura lub hełmu, do którego powietrze jest doprowadzane wężem o małej średnicy podłączonym do źródła powietrza.

Istnieją trzy typy respiratorów tego typu:

1) Z ciągłym przepływem, doprowadzające powietrze przy stałym natężeniu przepływu do maski albo kaptura/hełmu, niezależnie od częstości oddechu pracownika.

2) Reagujące na zapotrzebowanie na ciśnienie – doprowadzające powietrze przy stałym natężeniu przepływu, tak by wytworzyć niewielkie nadciśnienie w masce i reagujące również na częstość oddechu pracownika.

3) Reagujące na zapotrzebowanie na dopływ powietrza – zapewniające słabszą ochronę niż tryby z ciągłym przepływem i z reakcją na zapotrzebowanie na ciśnienie, i dostarczające do maski powietrze do oddychania z natężeniem przepływu zależnym od częstości oddechu pracownika. Respiratory reagujące na zapotrzebowanie na powietrze mają znaczące wady, które ograniczają ich użyteczność do prac z aplikacją. Dlatego wielu wykonawców optuje za niestosowaniem tego typu.

Respiratory z doprowadzeniem powietrza i autonomiczne aparaty oddechowe muszą nosić znak CE i spełniać wymagania EN 402, 270, 1835, 12941 i 12942.

źródło: PU-Europe

Tagi:
Maski do aplikacji piany poliuretanowej, stacje uzdatniania powietrza, odzież bhp