Piana najlepszą izolacją – zobacz test szczelności od firmy CELS!

Piana najlepszą izolacją – zobacz test szczelności od firmy CELS!

22 kwietnia 2015 Wyłącz przez puonlineadm

W ubiegłym tygodniu na jednym z białostockich osiedli można było zaobserwować nietypowy widok. Jeden z domów „parował” a mówiąc dokładniej – z miejsc nieszczelności budynku wydobywał się specjalnie wtłoczony do wnętrza dym. Dla przeciętnego Kowalskiego taki widok nic nie mówił, jednak dla specjalistów od termoizolacji budynków mówił bardzo dużo – w tym domu przeprowadzany był profesjonalny test szczelności.

Czym jest taki test i po co się go wykonuje? O to zapytaliśmy się jednego ze specjalistów w tej dziedzinie – Pana Pawła Ejsmonta – właściciela firmy testy-szczelnosci.pl zajmującej się przeprowadzaniem testów szczelności oraz badań termowizyjnych.
„Test szczelności to test wykonywany w celu sprawdzenia poziomu szczelności budynku (parametr n50) oraz zlokalizowania wszystkich wycieków powietrznych ścian, dachu, okien… Pomiary kamerą termowizyjną w połączeniu z testem szczelności budynków to usługi cieszące się coraz większym zainteresowaniem wśród świadomych klientów, którzy zdają sobie sprawę z tego ile ciepła może uciekać przez nieszczelne izolacje, okna, drzwi a nawet przejścia instalacji. Uciekające ciepło to uciekające rokrocznie pieniądze z kieszeni inwestorów. Szczelne budynki poza niskimi kosztami ogrzewania i chłodzenia gwarantują również bardzo wysoki komfort termiczny, przyjazny mikroklimat oraz trwałość izolacji i konstrukcji dachu.”

W których miejscach w domu nieszczelności pojawiają się najczęściej?
„Nieszczelności często obserwujemy na obwodzie niepoprawnie zamontowanych okien i drzwi oraz przy przejściach kabli i rur przez przegrody. Najbardziej problematyczne są dachy i stropy izolowane wełną mineralną z niepoprawnie wykonanymi warstwami powietrznoszczelnymi (folie paro- i wiatroizolacyjne) – są to szczególnie okolice murłat, kukawek i okien dachowych.”

Nie jest tajemnicą, że domy budowane z wykorzystaniem technologii z ubiegłego wieku wypadają słabo w porównaniu z domami, których właściciele zainwestowali we właściwe docieplenie budynków. Badania przeprowadzone przez niezależne instytucje pokazują, że największe straty ciepła generowane są przez niewłaściwą izolację poddasza (20-25%) wentylację (30%) oraz nieszczelne okna i drzwi (15-25%). Największe korzyści i oszczędności zauważają oczywiście inwestorzy, którzy zdecydowali się na generalne remonty swoich starszych domów – wymieniając stolarkę otworową oraz materiały izolacyjne. W takich wypadkach oszczędności związane z wydatkami na energię elektryczną mogą sięgać nawet 70%. W Polsce z roku na rok rośnie świadomość klientów a co za tym idzie zainteresowanie nowoczesnym technologiami. Coraz częściej klienci wybierają z pozoru droższe, ale w perspektywie kolejnych lat, oszczędniejsze rozwiązania.

Jakiego rodzaju rozwiązania Pan, jako niezależny ekspert w dziedzinie testów szczelności poleca? Czy któreś materiały sprawdzają się bardziej a któreś mniej?
„Moje wieloletnie doświadczanie w przeprowadzaniu pomiarów szczelności najrozmaitszych budynków jednoznacznie pokazuje, że są technologie i materiały które zdecydowanie górują nad innymi. Wszystkim budującym domy zdecydowanie polecam stosowanie materiałów, które eliminują powstawianie mostków termicznych oraz gwarantują lepsze wyniki szczelności powietrznej. Takim materiałem może być np. pianka poliuretanowa. Istotne są parametry pianki oraz sposób jej aplikacji – polecam metodę natrysku jedno-warstwowego. Drugą istotną kwestią jest wybór izolacji bezspoinowej oraz warstwowy montaż okien i drzwi. Tak przygotowany budynek warto wyposażyć w wentylację mechaniczną z systemem rekuperacji, która w dobrze przygotowanym obiekcie osiągnie bardzo wysoką skuteczność.”

Wielu klientów obawia się, że zbyt szczelny budynek to też nie jest dobre rozwiązanie. Czy rzeczywiście jest tak, że dobra izolacja może mieć swoje wady?
„Wręcz przeciwnie – to nieszczelności powietrzne przegród mogą powodować skraplanie się pary wodnej wewnątrz izolacji, co doprowadza do rozwoju zagrzybienia i uwalniania się zarodników grzybów pleśniowych do powietrza wewnętrznego. Dobrą izolację i idealną szczelność budynku możemy uzyskać zachowując efekt oddychania budynku. Szczelny budynek to podstawa dobrze działającej wentylacji mechanicznej a wybór odpowiednich materiałów i ich profesjonalny montaż zapewnia inwestorom spore oszczędności i bardzo wysoki komfort w przyszłości. Ostatnio taki test szczelności przeprowadzałem w domu ocieplonym pianką. Natrysk wykonywała firma CELS z Suwałk a wyniki testu jednoznacznie pokazały jak dobrą izolacyjność osiągają budynki ocieplone w ten sposób. Test przeprowadziliśmy na etapie budowy, dzięki czemu wszystkie znalezione ubytki zostały skutecznie i bezkosztowo uzupełnione. Pierwszy sezon grzewczy nie przyniesie Inwestorowi żadnych nieprzyjemnych niespodzianek związanych z ogrzewaniem budynku.

Obecnie na rynku mamy dostęp do coraz to doskonalszych technologii i nowoczesnych materiałów izolacyjnych spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Decydując się na ich wybór warto zasięgnąć porady fachowców i zainwestować w rozwiązania, które długofalowo przyniosą nam większe oszczędności, okażą się ekologiczne i trwalsze. Istotny jest również sam etap montażu i instalacji – w tym wypadku warto wybierać sprawdzone firmy z wieloletnim doświadczeniem i umiejętnościami.

Testy szczelności jeszcze do niedawna były usługą niszową – mało komu znaną. Jednak ze względu na jej znaczenie stają się coraz bardziej popularne. Szacuje się, że w kolejnych latach odsetek klientów zainteresowanych tego typu usługami będzie znacząco rósł, a co za tym idzie zwiększy się również popyt na najnowsze rozwiązania technologiczne związane z izolacyjnością budynków.

Red: Adriana Sadowska


CELS Izolacje natryskowe
www.cels.pl
e-mail: izolacje@cels.pl
tel: +48 664 700 150

Testy Szczelności Paweł Ejsmont
www.testy-szczelnosci.pl
e-mail: kontakt@e-termowizja.pl
tel. +48 535 535 575