Oznaczenia CE – dyrektywy „Nowego Podejścia” UE

Oznaczenia CE – dyrektywy „Nowego Podejścia” UE

14 listopada 2014 Wyłącz przez puonlineadm

Oznaczenia CEWszyscy producenci systemów natryskowej pianki poliuretanowej są w pełnej gotowości ze względu na wejście w życie obowiązkowego oznaczenia CE.

Właśnie od 1 listopada 2014 oznaczenie CE (Conformité Européenne) będzie obowiązkową sygnaturą na wszystkich dostępnych na rynku systemach natryskowych pianki poliuretanowej (PU) zgodnie z normą EN 14315-1. Jednocześnie będzie ono stanowiło deklaracją producenta, że oznakowany w ten sposób produkt spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej (UE). Jest to o tyle dobra informacja, gdyż nareszcie reguły i normy według, których należy przeprowadzać badania zostaną uściślone.

Dyrektywy „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej
Większość Dyrektyw „Nowego Podejścia” mimo zaostrzeń i pewnych utrudnień związanych z koniecznymi zmianami, określa wymagania związane z bezpieczeństwem użytkowania wyrobów, czyli z eliminacją zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt, mienia i środowiska. Niektóre z nich uwzględniają inne aspekty, przykładowo: oszczędność energii, dokładność metrologiczną wskazań instrumentów pomiarowych, bezpieczeństwo transportu niektórych urządzeń.

Ze względu na powszechność zastosowania Dyrektyw, zagadnienia, które w nich są podejmowane zostały sformułowane w sposób stosunkowo ogólny, który uwzględnia możliwie wszystkie przypadki dotyczące ich przedmiotu. Jednocześnie postanowienia wspomnianych Dyrektyw zwracają uwagę na cele, jakie należy osiągnąć oraz kierunki działań, które doprowadzą do ich osiągnięcia. Takie podejście pozostawia użytkownikowi swobodę działania w wyborze procedur prowadzących do osiągnięcia wskazanych celów. Dodatkowo nie narzucają jednolitych rozwiązań, natomiast w zakresie osiągania wytyczonych celów wymagają aktywności i inwencji podmiotów, których dotyczą.

Istotną kwestią jest fakt, że Dyrektywy „Nowego Podejścia” są dyrektywami całkowitej harmonizacji, a postanowienia tych Dyrektyw zastępują wszystkie odpowiednie przepisy krajowe, które powinny być uchylone.

Co ważne, Dyrektywy „Nowego Podejścia” przewidują oznakowanie produktów symbolem CE (z pewnymi wyjątkami). „Nowe Podejście” pociągnęło za sobą konieczność usprawnienia procedur oceny zgodności w sposób umożliwiający oszacowanie konsekwencji zastosowania niejednolitych mechanizmów oceny zgodności.

Dyrektywy „Nowego Podejścia” oparto na następujących zasadach (Źródło: Ministerstwo Gospodarki):

  • Dyrektywy te odnoszą się do grup wyrobów i określają tzw. zasadnicze wymagania w sposób ogólny.

  • Harmonizacja ograniczona jest do wymagań zasadniczych.

  • Szczegółowe specyfikacje techniczne są zawarte w normach zharmonizowanych.

  • Jedynie wyroby spełniające wymagania zasadnicze mogą zostać wprowadzone na rynek i wprowadzone do użytku.

Oznakowanie CE
Z założenia Dyrektyw wynika, że każdy producent, który oznacza swój wyrób znakiem CE deklaruje, że wyrób ten spełnia wymagania wszystkich odnoszących się do niego norm.

W przypadku natryskowej pianki poliuretanowej, chodzi o normę EN 14315-1. Aby wyróżnić swój wyrób znakiem CE, producent wykonuje analizy i podejmuje działania dla spełnienia określonych wymagań, a następnie poddaje produkt procedurze oceny zgodności z kolejnymi odpowiednimi dyrektywami i  normami. Natomiast zgodnie z przepisami, które obowiązują wszystkich producentów budowlanych, producent, w tym przypadku natryskowej pianki poliuretanowej, wystawia deklarację zgodności (nie certyfikat CE) na podstawie wstępnego badania typu przeprowadzonego bezwzględnie przez notyfikowane laboratorium (w Polsce przykładowo przez Instytut Techniki Budowlanej) oraz zakładowej kontroli produkcji. Systemy natryskowej pianki poliuretanowej, które są oznaczone znakiem CE na podstawie Europejskiej Aprobaty Technicznej (ang. European Technical Assessment, ETA) mogą nadal posługiwać się nią, ale tylko do czasu jej wygaśnięcia. Alternatywnie, producenci mogą przyjąć normy EN.

Dlatego między innymi wprowadzając oznakowanie CE producent deklaruje, że wszystkie wartości współczynnika przewodzenia ciepła (wartości lambdy, λ) uwzględniają starzenie się natryśniętej piany poliuretanowej zgodnie z normą EN 12667 i EN 12939 (dla grubych produktów). Natomiast jeśli chodzi o początkową wartość lambdy to producenci nie mogą wykorzystywać jej do deklaracji mówiącej o wydajności pianki.

Również Spółka PCC Prodex uzyskała deklarację właściwości użytkowych, a tym samym możliwość wyróżnienia dwukomponentowego systemu poliuretanowego do wytwarzania pianki sztywnej, znakiem CE. EKOPRODUR S0329 jest wyrobem do izolacji cieplnej w budownictwie wykorzystywany przez profesjonalistów jako sztywna pianka poliuretanowa (PUR), formowana natryskowo in-situ w budownictwie i w obiektach przemysłowych. Parametry produktu zostały zaktualizowane i wzbogacone m.in. o lambdę starzeniową.

Podsumowanie
Należy brać pod uwagę, że znajomość norm i przepisów w wielu przypadkach działa na korzyść producenta. Dodatkowo producent musi pamiętać, że bez względu na to jak i gdzie wykonał badania, i czy ma je udostępnione, to nadal jest odpowiedzialny za wprowadzanie produktu na rynek ze wszystkimi jego konsekwencjami. Spełnienie wymagań normy oraz obowiązujących przepisów przez producenta ma służyć jemu, ale przede wszystkim klientowi końcowemu. Jednocześnie wprowadzenie oznakowania CE w pewnym sensie przerzuca część odpowiedzialności z producenta na wykonawcę, gdyż oprócz normy dla producenta (EN 14315-1), ważna jest też jej druga część (EN 14315-2), która jest skierowana do wykonawców. Część druga normy systematyzuje pracę wykonawcy i określa jak wykonawcy mają badać niektóre parametry istotne przy dobrym wykonaniu natrysku z pianki poliuretanowej. Olbrzymią zaletą jest fakt, że w ten sposób zarówno producent jak i wykonawca w równy sposób zapewniają klienta końcowego o jeszcze lepszej jakości termoizolacji.

Dr Anna Jarosik
Project Manager
e-mail: anna.jarosik@pcc.eu

PCC PRODEX

PCC Prodex Sp. z o.o.
ul. Artemidy 24
01-497 Warszawa
http://www.pcc-prodex.eu
http://www.tensilan.pl