Badania antypirenów i innych środków zmniejszających palność

27 września 2013 Wyłącz przez puonlineadm

Czynniki zmniejszające palność w piankach poliuretanowych (tzw. antypireny) stosowane w przemyśle tworzyw sztucznych zostaną poddane kontroli Agencji Ochrony Środowiska w Stanach Zjednoczonych.

Badaniu mają zostać poddane obecne środki zmniejszające palność pianek, jak również 20 ognioodpornych chemikaliów, a wszystko po to, by uzyskać dokładniejszą wiedzę na temat produktów: ocena ryzyka, skutki i ich wielkość, wpływ na ludzi i środowisko.

Do tych środków chemicznych należą:
– 2,3,4,5 – tetrabromobenzoesan 2 – etyloheksylu (TBB),
– 3,4,5,6 – tetrabromobenzenodikarboksylan 2 – etyloheksylu lub 3,4,5,6-tetrabromoftalan 2 – etyloheksylu (TBPH),
– fosforan tris (2 – chloroetylu) (TCEP),
– fosforan 1,3 – dichloro-2-propylu (TDCPP),
– heksabromocyklododekan (HBCD) i podobne związki pokrewne.

Zarówno TBB i TBPH są stosowane w płynnych środkach zmniejszających palność dla pianek poliuretanowych, w tym mebli tapicerowanych.

TCEP jest również stosowana w piankach PU i znajduje zastosowanie w produkcji mebli, produktów dla niemowląt i dywanach. Unia Europejska rozpoczęła ograniczenie stosowania TCEP w 2011 roku, szczególnie w zabawkach .

HBCD zwykle znajduje się w styropianie i innych izolacyjnych materiałach budowlanych.

Cztery z pięciu – TBB , TBHP , TCEP i HBCD – dostanie pełną ocenę ryzyka, zgodnie z EPA.

Agencja zamierza wprowadzić podział środków zmniejszających palność pian poliuretanowych, oraz przeprowadzić serię doświadczeń badających zachowanie środowiska w kontakcie ze wspomnianymi środkami. Całość akcji planowanej na blisko 12 miesięcy, ma zostać uwieńczona raportem, z którego ocen ma korzystać również EPA (United States Environmental Protection Agency).