ISOPA podkreśla zalety PU przed rozmowami na szczeblu UE

ISOPA podkreśla zalety PU przed rozmowami na szczeblu UE

13 lutego 2015 Wyłącz przez puonlineadm

W ciągu ostatnich lat Europa dąży do tego, aby stać się światowym liderem w walce z efektem cieplarnianym. Przykładem tego może być zbliżająca się konferencja klimatyczna ONZ w Paryżu. Również Parlament Europejski i Komisja Europejska w najbliższych miesiącach podejmie temat „Klimat 2030” oraz tzw. pakiet energetyczny.

Dla stowarzyszenia ISOPA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Diizocyjanianów i Polialkoholi będących podstawowymi składnikami do produkcji poliuretanów) będzie to kolejna okazja do podkreślenia zalet poliuretanu, który jest obecny niemal wszędzie, od budynków po obuwie, a jednocześnie jest przyjazny środowisku.

Warto podkreślić, że w całym temacie polityki energetycznej należy zwrócić uwagę nie tylko na: regulacje w każdym z krajów członkowskich (prawo, zapewnienie dostaw (bezpieczeństwo), czy koszty energii (gospodarka). Równie ważnym jest zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, oraz zmniejszenie zużycia energii. Według ISOPA, poliuretan jest właśnie tym medium izolacyjnym, który bezpiecznie może być wykorzystywany w całej branży budowlanej. Przywołany po raz dom pasywny, który został zbudowany przy użyciu materiałów poliuretanowych od podłogi aż po sufit, jest przykładem jak poliuretan może zmniejszyć aż o 85% zużycie energii każdego mieszkańca Europy, a tym samym wpłynąć na redukcję efektu cieplarnianego, a jednocześnie zmniejszyć rachunki i poprawić komfort życia.

Pierwszy dom pasywny powstał w 1980 roku, a już dziś w samej Europie jest ich kilkadziesiąt tysięcy. Ta statystyka pokazuje, że świat odkrył wysoki potencjał PU, który redukuje CO2 a jednocześnie pozwala zmniejszyć zużycie energii (zaoszczędzić środki).

ISOPA podkreśla, że poprawa klimatu jest zależna nie tylko od spotkań UE, ale przede wszystkim każdego z nas. Indywidualny wkład nie pozostaje bez znaczenia: zmiana sposobu konsumpcji energii przez nas i naszych sąsiadów.  

Warto podkreślić, że normy i prawodawstwo unijne wpłynie na wszystkie kraje członkowskie. Należy zatem przyjrzeć się, w jakim kierunku nastąpi rozwój, i jak sytuacja przełoży się na wybór materiałów izolacyjnych.